- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

'Pragnę służyć swoją osobą Kościołowi'. Rozmowa z ks. Piotrem Mametem

 

 

  Co Ksiądz sądzi o wyborze nowego Papieża oraz o planowanych zmianach w Kościele? Wielu z nas od momentu wyboru Papieża Franciszka, z wielką uwagą śledzi doniesienia z Włoch…

 

Jaką my – wierni, powinniśmy przyjąć postawę w obliczu tych zmian?

 

 

Z wyborem Głowy Kościoła, biskupa, diecezji czy proboszcza w Parafii, zawsze związane są oczekiwania wiernych na zmiany, nowy styl duszpasterzowania i nowe formy sprawowania opieki duszpasterskiej. Papież Franciszek zaskakuje nas swoim stylem bycia, łatwością nawiązywania kontaktów z wiernymi. Na audiencjach środowych gromadzi się jak nigdy olbrzymi tłum wiernych. Ten Papież ma wiele do powiedzenia „Mieszkam w Rzymie  50 lat - mówi kardynał Grocholewski i mogłem dostrzec, że każdy Papież jest inny. Papież Franciszek ujął wszystkich swoją prostotą”.

 

 

Wierni powinni nie tylko patrzeć na gesty Papieża, ale na Jego nauczanie i wprowadzać je w swoje życie.

 

 

 

     Święta Wielkiej Nocy i czas je poprzedzający przyciągnęły do kościoła św. Wawrzyńca tłumy – osób dorosłych i dzieci. Cechowała je bogata liturgia oraz inne wydarzenia religijne, w które zaangażowali się wierni – dorośli (np. droga krzyżowe na cmentarzu); dzieci, które bardzo chętnie uczestniczyły np. w procesji z palmami; młodzież – droga krzyżowa ulicami.

 

Jakie są kolejne planowane wydarzenia, które mogą w podobnym stopniu zaangażować wiernych?

 

 

Święta Wielkiej Nocy i czas je poprzedzający to serce wydarzeń liturgicznych Kościoła. Dlatego duszpasterze Parafii św. Wawrzyńca starali się o godną oprawę liturgiczną Triduum Paschalnego.

 

W Wielki Czwartek liturgii przewodniczył ks. proboszcz, bo przecież to dzień kapłański i tu słowa podziękowania Parafianom św. Wawrzyńca za życzenia. Utrwalił się zwyczaj, że na koniec liturgii Wielkiego Czwartku kapłani łamią się chlebem z wiernymi na znak jedności.

 

Natomiast liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył ks. senior Jan Majchrzak, który zawsze chętnie i z otwartością służy pomocą w naszej Wspólnocie Parafialnej.

 

Liturgię Wigilii Paschalnej sprawował ks. wikariusz Krzysztof Szczepański a śpiew Exultet wykonał artysta opery Bytomskiej Paweł Kajzderski, oprawę muzyczną zapewnił niezastąpiony Szymon Krawczyk.

 

W Wielką Sobotę ognisko jak zawsze piękne i estetyczne przygotował Pan Eugeniusz Skubiszyński z rodziną.  Dekorację Grobu Pańskiego namalowała Pani Izabela Stoińska. W wielkanocny poranek tradycyjnie wyruszyła bogata procesja rezurekcyjna, w którą jak zawsze zaangażowały się wszystkie grupy duszpasterskie i organizacje naszej Parafii.

 

 

Z kolejnych wydarzeń czekających nas w najbliższej przyszłości to 120 lecie OSP w Pniewach, 25 lecie powstania chóru Promyki Słoneczne.

 

 

 

 Co Ksiądz sądzi o niedawnym spotkaniu mieszkańców z księdzem Bonieckim?

 

 

 

Ks. Adam Boniecki nie jest redaktorem Tygodnika Powszechnego, jest osobą występującą prywatnie jako dziennikarz czy autor książek.  Uczestniczy w spotkaniach autorskich i różnego rodzaju konferencjach.

 

Tygodnik Powszechny nie ma akceptacji Episkopatu Polski. Dystans do dziennikarzy tego tygodnika wyraził bł. Jan Paweł II.  Biskup włocławski Wiesław Mering, wytknął mu popieranie Adama "Nergala" Darskiego i wypowiedzi sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

 

Jeżeli to spotkanie obudziło w kimś refleksję i zamyślenie nad kondycją duchową człowieka - to Bogu niech będą dzięki.

 

 

 

  Niedawno dowiedzieliśmy się, że od lipca będzie Ksiądz pełnił posługę duszpasterską jako proboszcz Parafii św. Krzyża w Szamotułach. Jakie zadania czekają tam na Księdza?

 

 

 

 

Metropolita Poznański już w ubiegłym roku rozmawiał ze mną na temat nowych zadań. W Szamotułach przy Parafii św. Krzyża znajduje się zabytkowy klasztor pofranciszkański, wymagający remontu i zagospodarowania. Przywrócenie do życia tego obiektu to koszt około 7 mln złotych. Takimi funduszami nie dysponuje ani Parafia ani Gmina. Finansowego wsparcia trzeba szukać w unijnych funduszach tworząc w tym obiekcie np. żłobek, przedszkole, szkołę, dom dziennego pobytu.

 

Przyjąłem propozycję Metropolity Poznańskiego, pragnąć służyć swoją osobą Kościołowi Poznańskiemu.

 

 

 

  Serdecznie dziękuję Księdzu za rozmowę...

 

 

 

Ja również dziękuję i cieszę się, że Portal naszepniewy.com.pl chętnie współpracują z Parafią św. Wawrzyńca informując pniewską społeczność o wydarzeniach z życia lokalnego Kościoła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES