- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Bezpieczne ferie 2019

Od poniedziałku – 14 stycznia br. uczniowie szkół województwa wielkopolskiego rozpoczną ferie zimowe. Wspólnie zadbajmy, żeby to był bezpieczny czas.

 

Jak co roku część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, część uda się z rodzinami w miejsca zimowego wypoczynku, ale będą i tacy, co zostaną w domach i sporo czasu spędzać będą na przydomowych podwórkach, placach zabaw, lodowiskach, w parkach  i nad zamarzniętymi zbiornikami wodnymi. Zróbmy wszystko, aby ferie były okresem radości i zabawy, a nie czasem tragedii najmłodszych.

 

Chociaż ferie rozpoczynają się w poniedziałek, to spodziewamy się, że już od piątku część uczniów może wyjechać w podróż do miejsc zimowego wypoczynku. Niesie to ze sobą wzmożony ruch na drogach, w szczególności autobusów. Bezpieczeństwa na drogach strzec będą policjanci i inspektorzy transportu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzać będą:

 • stan techniczny autobusów używanych do przewozu dzieci,

 • obowiązkowe wyposażenie,

 • właściwe oświetlenie,

 • używanie pasów bezpieczeństwa,

 • stan trzeźwości kierujących pojazdami,

 • uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców wykonujących przewozy autokarowe,
  czas pracy kierowców,

 • stosowanie przepisów o przewozie dzieci.

Ponadto, podczas kontroli drogowych policjanci sprawdzać będą:

 • dobór miejsc postoju w czasie podróży,

 • dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze,

 • właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży.

 

POLICJA APELUJE!

KIEROWCO AUTOBUSU ! Przed wyjazdem dokonaj przeglądu technicznego pojazdu.

 

ORGANIZATORZE WYCIECZKI!

Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.

 

RODZICU, OPIEKUNIE PAMIĘTAJ!

Rodzice zamierzający wysłać dzieci na obóz czy kolonie mają możliwość sprawdzenia wiarygodności ich organizatora oraz ewentualne zgłoszenie uwag odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom, w sytuacji stwierdzenia przez nich nieprawidłowości w organizacji wypoczynku.
Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie lub wycieczkę, sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika. ZAPAMIĘTAJ!!! – NIŻSZA CENA WYNAJĘCIA AUTOKARU NA WYCIECZKĘ NIE POWINNA DECYDOWAĆ O WYBORZE PRZEWOŹNIKA. Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka. Zgłoś z wyprzedzeniem w jednostce Policji, czas i miejsce wyjazdu zorganizowanych grup, w celu umożliwienia dokonania kontroli kierowcy i stanu technicznego autokaru przed wyjazdem.


 

Jeśli Twoje dziecko nie wyjeżdża na ferie to:

 • zadbaj o widoczność dziecka na drodze,  wyposaż dziecko w elementy odblaskowe,

 • przypomnij dziecku, że nie wszystkie miejsca nadają się do zabawy, zabroń dziecku:

- zjeżdżania na sankach, nartach ze wzniesień położnych w pobliżu jezior, stawów i rzek, a także w pobliżu dróg, ulic, mostów i torów kolejowych

- wchodzenia i ślizgania się po lodzie akwenów wodnych,

- ślizgania się na ulicach,

- rzucania zbitym śniegiem lub śnieżką z kamieniem,

- rzucania śnieżkami w jadące samochody.

 

SCh / KWP Poznań

 

08.01.2019

 

 

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES