- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Czy Pniewy mogą być kojarzone ze sportem innym, niż Futsal? ROZMOWA z E. Siminiakiem i B. Kwiatkowskim

 

Czy mogą Panowie krótko scharakteryzować mające się odbyć w Pniewach zawody w kolarstwie górskim?

 

Organizując w ubiegłym roku we wrześniu I zawody w Kolarstwie Górskim nie przypuszczaliśmy, że kolejne zawody w Księżych Górach odbędą się już po ośmiu miesiącach. A jeszcze większym zaskoczeniem było to, że organizator cyklu ThuleCup 2013 XC Wojciech Gogol powierzy nam organizację IX Otwartych Mistrzostw Wielkopolski w Kolarstwie Górskim. Wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z terminem XC, chcemy wyjaśnić ten termin.

 

W bardzo dużym uproszczeniu to konkurencja kolarska rozgrywana na rundach, zwykle o długości od 4 do 8 km, które zawodnicy pokonują kilka lub kilkanaście razy w trakcie jednego startu. W Pniewach w dniu zawodów ustalone zostaną przez sędziów na ilu okrążeniach ponad 4 kilometrowej pętli odbędzie się rywalizacja, spodziewamy się że będzie to w zależności od wieku uczestników od jednego okrążenia na boisku w Księżych Górach, poprzez okrążenie tzw. małej pętli do maksymalnie 5 okrążeń całej trasy dla kategorii Master mężczyzn. Zawodnicy ruszają wspólnie ze startu zatrzymanego. O zwycięstwie decyduje wyłącznie kolejność dotarcia zawodników do mety. Zawody seniorów trwają około 2 godzin– u nas ok. 70 minut. Niekiedy słyszymy o zawodach rowerowych Cross-country, które dokładnie określają to samo co XC. Dodamy, że sport ten jest konkurencją olimpijską w której mamy realne szanse powalczyć o medale. Zapewne większość interesujących się sportem słyszała o Majce Włoszczowskiej, która w Pekinie zdobyła srebrny medal, a w 2010 roku była mistrzynią świata lub Aleksandrze Dawidowicz 7 zawodniczce podczas olimpiady w Londynie.

 

Pniewskie zawody nie przyciągną jeszcze tych znakomitych zawodniczek, ale sądzimy, że w następnych latach nie należy wykluczyć takiej możliwości. W tym roku zawody według naszych kalkulacji zgromadzą ok. 200 miłośników tego sportu. Znając środowisko kolarskie możemy powiedzieć, że ci którzy przyjadą ścigać się w naszych „górach”, będą walczyć do ostatnich metrów na trasie o jak najlepsze miejsce.

 

 

Jakie media spoza Pniew zainteresowały się tą imprezą?

 

 

Już w ubiegłym roku lokalne media zwłaszcza te działające w internecie, wykazywały duże zainteresowanie naszymi zawodami. Na myśli mamy również Państwa portal, który niejednokrotnie przekazywał informacje nt. przygotowań do zawodów a także obszernie je relacjonował. W tym roku naszepniewy.com.pl  również kibicują nam podczas naszych działań związanych z organizacją imprezy. Przy tej okazji pragnę Państwu podziękować, za propagowanie naszej ścieżki rowerowej oraz zawodów.

 

Wspólna organizacja zawodów przez pniewski OSiR, Stowarzyszenie Rowerzystów „Odjechani – TEAM PL” a zwłaszcza przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej ognisko ,, Pałuki ” w osobie przywołanego wcześniej Wojciecha Gogola pozwoliła nam pozyskać również takie znane media jak TVP Poznań, WTK, Radio Merkury, Głos Wielkopolski, XC-MTB.info,  które mamy nadzieję, że podobnie jak media lokalne staną na wysokości zadania i przedstawią obszerną relację z zawodów.

 

 

Co tego typu imprezy dają Pniewom? Jakie korzyści? Czy Pniewy mogą być w przyszłości kojarzone z innym, niż futsal, sportem?

 

Mamy nadzieję, że zawody tej rangi pozwalają zaistnieć Pniewom na kolarskiej mapie Polski. Podczas ubiegłorocznej imprezy i teraz spotykaliśmy się z bardzo ciepłymi słowami  kierowanymi pod naszym adresem i mieszkańców Pniew, którzy ochoczo tłumaczą jak dojechać do trasy. Większość rowerzystów po raz pierwszy przyjechała do Pniew, aby sprawdzić czy w nizinnych warunkach można pojeździć tak, jakby byli na pogórzu lub w górach. Mówią przywiodła ich ciekawość. Ta ciekawość sprawiała, że odkryli pniewskie Księże Góry i chcą tutaj wracać. Spotykaliśmy już ich niejednokrotnie na naszej ścieżce.  Odczuwamy to szczególnie, gdy uczestniczymy w innych zawodach na terenie naszego województwa lub ościennych i słyszymy „ Pniewy, a to tam gdzie jest trasa górska”.

 

Kolejnym argumentem za utrzymaniem tej trasy i organizacją zawodów jest duża popularność roweru. To między innymi dzięki ścieżce udało się zebrać pasjonatów roweru a następnie założyć Stowarzyszenie Rowerzystów „Odjechani – TEAM PL”. Stowarzyszenie pragnie nie tylko organizować niedzielne wyjazdy, ale mamy liczne pomysły związane z Księżymi Górami. Chcemy również dać alternatywę licznej grupie dzieci i młodzieży do uprawiania innych dyscyplin sportu niż piłka nożna. Już dzisiaj kilkoro spośród młodych adeptów kolarstwa dobrze się zapowiada odnosząc pierwsze sukcesy. Widzimy, że ścieżka żyje nie tylko rowerzystami, ale można na niej spotkać biegaczy i pasjonatów nordic walking. Jeżeli warunki atmosferyczne będą zimą pozwalały na uprawianie narciarstwa biegowego to Księże Góry mogą być takim miejscem, gdzie przygotujemy się do pokonywania tras np. w Jakuszycach. Pamiętamy, że każda forma spędzania wolnego czasu na sportowo sprzyja budowaniu charakterów, uczy pokonywania własnych słabości, walki z przeciwnościami, sprzyja poprawie zdrowia społeczeństwa, zapobiega uzależnieniom od używek.

 

 

Jaki jest budżet zawodów i jak pozyskujecie Państwo środki?

 

 

Nie ukrywamy, że organizacja tego typu imprezy pociąga za sobą konieczność zgromadzenia dość dużych środków finansowych lub … wyzwolenia energii własnej pasjonatów. Cieszymy się, że udało się nam pozyskać kilku znaczących sponsorów z naszego środowiska, a zarazem zachęciliśmy liczne grono ofiarnych i życzliwych ludzi do pomocy. Jest to doskonała okazja, aby podziękować wszystkim, którzy wspierają nas finansowo oraz angażują się w prace na rzecz realizacji imprez takich jak ta, która odbędzie się w niedzielę 12 maja. Mamy nadzieję, że wspólnie możemy dużo uczynić dla naszego lokalnego środowiska, nie tylko przy okazji takich imprez jak te zawody. Jako Zarząd Stowarzyszenia deklarujemy, że jesteśmy gotowi służyć pomocą wszystkim, który będą chcieli skorzystać z naszego doświadczenia. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nawiążemy współpracę z innymi stowarzyszeniami i środowiskami z terenu Gminy w celu realizacji wspólnych pomysłów.

 

Oceniamy, że wiele barier można pokonać, gdy można liczyć na sprawdzonych partnerów, można wtedy również poradzić sobie z jedną z największych przeszkód jaką jest brak środków finansowych. Liczymy, że w przyszłości uda się nam pozyskać środki z funduszy europejskich oraz samorządu województwa oraz powiatu na realizację również innych inicjatyw, których uczestnikami będą mogli być wszyscy mieszkańcy regionu.

 

 

Czy nie boicie się, że mający się odbyć w tym samym dniu piknik Wyzwolenia „odbierze” część publiczności?

 

 

Otwarcie powiemy, że trochę obawiamy się o frekwencję związaną z wsparciem kibiców. Doping publiczności podczas tak wymagających zawodów, pozwala wyzwolić u startującego dodatkową energię nawet wtedy, gdy ma na podjeździe nogi jak z waty, chciałby zsiąść już z roweru. W takich chwilach potrzebne jest wsparcie, zdopingowanie do dalszego wysiłku. Pokonywanie takich trudności jest możliwe nie tylko dzięki wytrenowaniu, hartowi ducha, ale również dzięki sportowemu dopingowi.

 

 

Dlatego liczymy po cichu, że uda się między innymi tym wywiadem zachęcić wszystkich internautów do udzielenia wsparcia na trasie zawodów. Jednocześnie cieszymy się, że mieszkańcy Pniew mają możliwość wyboru pomiędzy dwiema bardzo ciekawie zapowiadającymi się imprezami. Nie zdziwimy się, gdy część mieszkańców będzie potrafiła znaleźć czas, aby  pogodzić obecność na Księżych Górach z udziałem w pikniku Wyzwolenia. Jednocześnie zachęcamy wszystkich do kibicowania już od godz. 10, gdy wystartują najmłodsze dzieci.

 

 

Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby wziąć udział w zawodach?

 

 

Aby wziąć udział w zawodach trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze trzeba dysponować rowerem tak zwanym  „góralem”. Po drugie trzeba mieć kask ochronny, który zabezpieczy uczestników przed rozbiciem głowy lub ograniczy jego skutki do nabicia sobie guza. Trzeba również wnieść opłatę startową i opłatę za numer startowy pozwalający na pomiar elektroniczny. Jest ona zależna od kategorii wiekowej. Dzieci, żacy i młodzicy zarówno dziewczęta jak i chłopcy zwolnieni są z wpisowego.

 

Zarząd Stowarzyszenia podjął uchwałę zwalniającą z opłaty wpisowego członków Stowarzyszenia startujących w zawodach. Zawodnicy poniżej 16 lat muszą okazać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na udział w zawodach. Ponieważ zawody mają charakter otwarty nie trzeba posiadać karty zawodniczej. Wskazane jest, aby wcześniej potrenować i  oczywiście posiadać dobry stan zdrowia.

 

 

Szczegóły dotyczące zawodów można odnaleźć na stronie internetowej WWW.pniewy-xc.pl na którą zapraszamy. Oczywiście zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w naszej imprezie.

 

 

 

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES