- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Jak uchronić mieszkanie przed włamaniem?

 

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Wielu z nas wyjedzie wypoczywać podczas urlopu i pozostawi dobytek swojego życia na wiele dni bez opieki. Taki wyjazd może być „smacznym kąskiem” dla włamywaczy, którzy czyhają na okazję. Dlatego też policja przypomina kilka porad jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed kradzieżą.

 

 1. Klucze do mieszkania należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, że nie należy zostawiać ich pod wycieraczką lub w innym miejscu ogólnodostępnym dla obcych. Nie należy też wieszać kluczy na szyi pociechy. Lepiej będzie, jeśli dziecko będzie miało klucze schowane głęboko w kieszeni, każdy amator cudzego mienia z łatwością odbierze przecież klucze dziecku.

 2. Gdy zginie ci jeden z kompletów kluczy do mieszkania, lepiej wymień zamek w drzwiach na nowy.

 3. Nie przechwalaj się bogactwem. Nigdy nie wiesz, do kogo trafią te informacje i kto pokusi się na twoje dobra.

 4. Wyczul swoje dzieci, aby nie opowiadały obcym i kolegom z podwórka co macie w domu. Przestrzeż też swoją pociechę, przed opowiadaniem o w jakich godzinach pracują rodzice i kiedy jest w domu samo.

 5. Pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu drzwi i okien mieszkania. Załóż dobre zamki. Jeśli jesteś właścicielem domu, warto wykonać solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kupić dużego psa i założyć oświetlenie na zewnątrz, które będzie uruchamiane na fotokomórkę. To może odstraszyć złodzieja

 6. Wiele osób nadal trzyma oszczędności życia w domu. Amatorzy sporej gotówki często szybko odnajdują ją jednak (nawet jeśli jest ukryta w pozornie bezpiecznym miejscu w naszym domu). Dlatego też bezpieczniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy jest bank.

 7. Ubezpiecz mieszkanie, żeby w razie nieszczęścia chociaż częściowo odzyskać straty.

 8. Możesz zamontować w mieszkaniu podwójne drzwi wejściowe- może to zniechęcić złodzieja.

 9. Zwracaj uwagę na kręcących się w pobliżu twojego domu lub mieszkania ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, aby zapamiętać wygląd. Być może to właśnie złodziej, który robi rozpoznanie przed włamaniem. Twoje obserwacje mogą przydać się w celu ustalenia ewentualnego sprawcy kradzieży. Czujność Twoja lub sąsiadów może też uchronić was przed utrata mienia.

 10. Zwracaj uwagę nie tylko na swoje, ale i na sąsiadów mieszkanie. Gdy sąsiedzi gdzieś wyjeżdżają, interesuj się tym, co się dzieje przy ich domach. Zwracaj uwagę na ludzi obserwujących ich mieszkanie, na hałasy dobiegające z wnętrza mieszkania. Reaguj, gdy do mieszkania wchodzi ktoś obcy gdy nie towarzyszy im nikt z sąsiadów.

 11. Nie ufaj osobom obcym, którzy przychodzą do twojego domu. Nie wpuszczaj nieznanych ci osób do mieszkania bez uzasadnionego powodu. Nie wiesz przecież czy taka osoba ma czyste zamiary. W miarę możliwości sprawdź też jej/ jego tożsamość.

 12. Gdy opuszczasz dom/mieszkanie na dłużej poproś sąsiadów lub kogoś z rodziny, aby otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w którymś z pomieszczeń. Nie pozwól, żeby ewentualny złodziej zauważył, że nikt nie zajmuje się domem.

 13. Zapisz sobie marki i typy oraz numery fabryczne cennych urządzeń które posiadasz (telewizor, DVD, aparat fotograficzny, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz w jakiś charakterystyczny sposób aby w przypadku kradzieży lub zagubienia można je było rozpoznać i udowodnić, że są twoją własnością

   

 

(opracowane na podstawie materiałów ze strony www.policja.pl)

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES