- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Kandydat z pasją … - wywiad z Jarosławem Szurką

 

Kandydat z pasją … -  wywiad z Jarosławem Szurką

 

Jak wiadomo,  startuje Pan w tegorocznych wyborach samorządowych. Czy może nam Pan przybliżyć z jakiej listy czy ugrupowania?

 

Postanowiłem ubiegać się o mandat w Radzie Powiatu. W związku z tym, że jestem bezpartyjny odnalazłem grupę osób podobnie myślących i  zdecydowałem, że wystartuję z KWW RAZEM DLA NASZEGO POWIATU czyli w skrócie z listy nr 15 z miejsca 6.

 

Co skłoniło Pana do podjęcia decyzji o kandydowaniu?

 

Sam nawet nie rozważałem takiej ewentualności, ale po rozmowach z wieloma osobami, które przekonywały mnie bym wystartował przemyślałem sprawę i podjąłem decyzję by poddać swą kandydaturę ocenie wyborców. Równocześnie pomyślałem, że moja wiedza i doświadczenie mogą wnieść coś pozytywnego  do działania samorządu.

 

To proszę opowiedzieć coś o sobie, o swoim doświadczeniu…

 

Mam 45 lat i rozpocząłem 25 rok pracy zawodowej. Posiadam wyższe wykształcenie i ukończone trzy kierunki studiów podyplomowych między innymi z zarządzania. Przez 13 lat, jak zapewne wiele osób pamięta, byłem nauczycielem, a przez trzy wicedyrektorem w Szkole Podstawowej w Pniewach. Następnie przeszedłem ogólnie mówiąc do sektora prywatnego. Tam  zdobyłem wiedzę i doświadczenie z zakresu budowy dróg , budownictwa szeroko pojętego, transportu towarów, turystyki, hotelarstwa czy ochrony zabytków. Po przemyśleniu dostrzegłem, że są to sprawy, które wchodzą w zakres kompetencji Rady Powiatu i dlatego właśnie decyzja o ubieganie się o mandat na ten szczebel samorządu terytorialnego.

 

Jak widać, doświadczenie ma pan dość różnorodne, a czym chciałby się Pan zająć w Radzie Powiatu?

 

Ogólnie mówiąc są 4 priorytetowe kwestie, które chciałby podjąć  ale również chciałbym poszerzyć widzę mieszkańców na temat zadań szczebli samorządu terytorialnego bo w trakcie przygotowań dowiedziałem się jak mało wiemy na ten temat i dlatego nie zdajemy sobie sprawy od kogo czego wymagać. A oto ogólne ramy mojego programu:

1.       Ochrona zdrowia: to krótko mówiąc dalszy rozwój szamotulskiego szpitala widać zarówno postępy jak i mankamenty w  tej dziedzinie. Chciałbym nadal zabiegać o poprawę zarówno warunków lokalowych (zgodnych z wymogami NFZ i oczekiwaniami pacjentów) zakupy nowego wyposażenia szpitala i gabinetów no i co ważne pozyskiwanie jak najlepszych specjalistów. Poradnie specjalistyczne jest ich trochę w Szamotułach, a w naszej gminie tylko poradnia K, będę dążył do tego aby było ich więcej choć to nie tylko zależy od powiatu tu jeszcze wchodzą w grę kontrakty z NFZ i wymogi z nimi związane

 

2.       Drogi. W gestii Rady Powiatu znajduje się spora część z dróg którymi poruszmy się po naszej gminie. Jak wiemy są one w bardzo różnym stanie i w tej sprawie będę się starał by następne kilometry popularnych powiatówek wyglądały choć tak dobrze jak dziś ta do Szamotuł. Trudna kwestia to również to by tymi drogami jeździły środki komunikacji publicznej, a dobrze zdajemy sobie sprawę jak trudno dojechać dziś do Szamotuł.

 

 

3.       Chciałbym dążyć do poprawy  komunikacji między Starostwem, a Urzędami Gmin gdyż nawet patrząc z boku widać, że nie do końca dobrze to funkcjonuje. By nie było faworyzowanych gmin tylko by środki były sprawiedliwie dzielone by kryterium nie był tylko dobry układ wójta czy burmistrza ze starostą a merytoryczne przesłanki. W tym właśnie rola radnych z poszczególnych gmin by dbając o dobro powiatu szczególnie pamiętać o sprawach wyborców których w Radzie reprezentuję.

 

4.       Oświata. Pniewy są w specyficznej sytuacji jak niewiele gmin w naszym kraju, że szkolnictwo ponadgimnazjalne znajduje się w zadaniach gminy a nie powiatu. Dlatego moje działania w tej dziedzinie nie będą miały bezpośredniego wpływu na oświatę w naszej gminie ale jako radny na te sprawy muszę patrzeć szerzej choć pośrednio poszczególni uczniowie również z Pniew uczęszczający do szkół w Szamotułach czy Wronkach to odczują . zapewne więc i w tej dziedzinie się zaangażuję w związku z moim doświadczeniem zawodowym.

 

 

Wiem, że działalność społeczna nie jest Panu obca…

 

                Jeżeli jest okazja, chętnie angażuję się w  różnych akcjach dla lokalnej społeczności przez kilka ostatnich lat angażowałem się bardziej dla społeczności gminy Kuślin. Obecnie dzięki życzliwości i otwartości  ks. Proboszcza Włodzimierza Jackiewicza z parafii św. Jana i tego, że jestem członkiem Parafialnej Rady Ekonomicznej mogłem wziąć  udział w kilku projektach dla parafii, a pośrednio dla całej społeczności lokalnej. W ostatnim roku zaangażowałem się w  przygotowanie żywej szopki, marszu Trzech Króli odpustu czy dożynek parafialnych. Współpracowaliśmy wtedy z Burmistrzem, Centrum Kultury, Dziennym Domem Seniora czy Szkołami naszego miasta, za owocna współpracę serdecznie dziękuję.

 

                Wiem, że Pańska pasja w wielu sprawach dopomaga…

 

                Oj tak, ale za nim powiem o mojej pasji to muszę wspomnieć o wspaniałym środowisku powiem prosto „koniarzy” ich życzliwość i chęci współpracy wiele daje co widać w naszym mieście ja w tym roku mogłem się odwdzięczyć prowadząc  konferansjerkę na „WIELKIEJ PNIEWSKIEJ”. Również na moich kolegów nauczycieli zawsze mogę liczyć, a serdeczność osób z Dziennego Domu Seniora jest nieograniczona. Jeszcze raz dziękuję. A moja pasja właściwie dwie przyroda i historia. Bliżej kocham zwierzęta konie, ptaki i inne i dlatego je hoduję niedawno wylęgły mi się czarne łabędzie choć to nie jedyne moje osiągnięcia w tej dziedzinie. Ciągle staram się przybliżać dzieciom, które wszystko znają z Internetu, piękno przyrody organizuję dla nich zajęcia przekazując im wiedzę i szacunek do zwierząt.  Sam na każdym kroku stale podziwiam jak piękny jest świat roślin i zwierząt.

 

Historia to druga moja pasja interesują mnie zabytki sakralne stare rezydencje szlacheckie i historie z nimi związane. Zaczęło się od tego, że napisałem 200 stronicową pracę magisterską z historii naszego miasta, dokładniej parafii pniewskich, ale to się nierozerwalnie łączyło i ta fascynacja pozostała. Wzmocniła się podczas mojej pracy w zabytkowym pałacu. Często oprowadzam wycieczki nie tylko polskie, ale i zagraniczne szlakiem Sczanieckich, Hardtów i ich siedzib. Mam zamiar w najbliższym czasie wydać moja pracę o Pniewach w formie książki i kończę zbierać materiały do książki o interesującej historii bogatych Hardtów z Wąsowa.

 

                Widziałam w telewizji regionalnej, że współpracował Pan z Fundacją ‘Mam Marzenie’...

 

                Tak bardzo się cieszę że mogłem wspomóc  działania tej organizacji jak sama nazwa mówi spełnia ona marzenia dzieci ciężko, często nieuleczalnie chorych. Ja przyczyniłem się we współpracy z wójtem Drezdenka oraz szkołami tego miasta do spełnienia nietypowego marzenia. Ciężko chora na nowotwór kilkuletnia dziewczynka ze Zbąszynia chciała choć chwilę zostać księżniczką. Pomogłem przygotować całą inscenizację dodatkowo zostałem  osobistym woźnicą Księżniczki i przywiozłem ją karetą do pałacu. Nic nie zastąpi jej uśmiechu i łez wzruszenia w oczach rodziców oraz wszystkich którzy w tym uczestniczyli, a blisko 70 osób zaangażowanych było w to przedsięwzięcie.

 

                Na koniec:  zapytam jeszcze o jedna sprawę: w wielu rozmowach słyszałam, że chciał Pan ubiegać się o urząd Burmistrza w naszym mieście. Czy to prawda, czy to tylko plotki?

 

                Jak to się mówi w każdej bajce jest odrobina prawdy. Skłamałbym,  gdybym powiedział, że nie rozważałem takiej ewentualności. Związane to było z tym, że jak na początku wspomniałem, z wielu ust słyszałem zachętę do tego by wystartować, jednak zarówno moje przemyślenia jak i okoliczności brak własnego komitetu spowodowały to, że pomyślę o tym w przyszłości . Możliwe. Zapewne i ilość głosów oddanych przez Państwa w wyborach do Rady Powiatu pomoże mi podjąć w przyszłości stosowną decyzję gdyż będę widział jakie mam poparcie. Powiem, że mam ciekawy pomysł na zwiększenie ilości miejsc parkingowych na Rynku przy niewielkich nakładach oraz na super lokalizację przystanku autobusowego, jeśli będzie takie zapotrzebowanie bez względu na wynik wyborów chętnie przekażę tę wiedzę Burmistrzowi.

 

                Dlatego bardzo proszę o głos. Proszę zaufać, a ja nie zawiodę. Lista nr 15 pozycja 6 Jarosław Rajmund Szurka

 

                Dziękuję za rozmowę

 

                Dziękuję.

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES