- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Kłamstwo nie popłaca !

 

23.05.2012.

thumb_policja_gwiazdaW ostatnim czasie popularne stały się przypadki zawiadamiania o niepopełnionym przestępstwie. Należy jednak mieć na uwadze, że fałszywe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa jest przestępstwem i grozi za nie do 2 lat więzienia. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i dlatego wczoraj na terenie naszego powiatu doszło do dwóch zgłoszeń, które nie miały potwierdzenia w rzeczywistości. Na szczęście policjanci w porę zorientowali się, że zdarzenia wcale nie zaistniały w opisanych okolicznościach.

 

Wczoraj policjanci z Kaźmierza zostali poinformowani, że na ul. Szkolnej doszło do kradzieży telefonu komórkowego. Zgłaszający wycenił wartość strat na 800 zł. Sprawca miał wykorzystać nieuwagę pokrzywdzonego i ukraść telefon, gdy ten pozostawił go na chwilę w kurtce, którą położył na dachu samochodu. Nie byłoby problemu dla zgłaszającego, gdyby nie fakt, że w trakcie czynności wykonywanych przez policjantów okazało się, że do przestępstwa w okolicznościach opisanych przez zgłaszającego wcale nie doszło. Być może faktycznie zgłaszający zagubił telefon. Jednak okoliczności, które przedstawił policjantom wcale nie miały miejsca.

 
Podobne zgłoszenie otrzymali wczoraj policjanci z Szamotuł. W tym przypadku rzekomo kilka dni temu na ul. Sportowej w Szamotułach nieznany sprawca dokonał kradzieży torby, w której był aparat fotograficzny wraz z dwoma obiektywami, lampą błyskową i ładowarką. Zgłaszająca straty wyceniła na 9700 zł. Jak się później okazało i w tym przypadku okoliczności zdarzenia podane przez zgłaszającą nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości.
 
Okoliczności powyższych zdarzeń będą badane przez policjantów z KPP Szamotuły.
 
Należy pamiętać, że fałszywe zawiadomienie o popełnionym przestępstwie jest przestępstwem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości i przynosi konsekwencje prawne. Art. 238 KK jednoznacznie określa: Kto zawiadamia o przestępstwie, lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dlatego też policjanci przestrzegają przed tego typu zachowaniami. Zanim złożymy zawiadomienie o przestępstwie, które wcale nie zaistniało, lepiej pomyślmy dwa razy o konsekwencjach, które może ponieść za taki czyn.

 

Więcej...
Pniewy
+10°C











reklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewy











AGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES