- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

KONTROLE OŚWIETLENIA POJAZDÓW

Jesień to trudny czas dla kierujących pojazdami. Wcześnie zapada zmrok i zmniejsza się widoczność na drodze. Niestety, nie wszyscy uczestnicy dróg zdają sobie sprawę z tego, jak istotne dla bezpieczeństwa ruchu jest w takich warunkach właściwe oświetlenie pojazdu. W trakcie codziennej służby policjanci eliminują z ruchu samochody m.in. z nieprawidłowym oświetleniem. W dniu 26 listopada br. w godz 08:00-14:00 na wybranych stacjach diagnostycznych we Wronkach będzie możliwość bezpłatnego ustawienia świateł w naszych pojazdach.

 

Wcześnie zapadający zmierzch, zmiana pogody oraz opady, to utrudnienia z jakimi w najbliższym czasie będziemy się zmagać jako kierowcy. Niekorzystnewarunki pogodowe powodują, senność, zmęczenie, czy kłopoty z koncentracją, co wydłuża czas reakcji kierującego. W takich sytuacjach, dla bezpieczeństwaruchu staje się zapewnienie m.in. właściwego oświetlenia pojazdu. 

Niektórzy właściciele samochodów traktują światła jako kolejny element tuningu. Nie przestrzegają przepisów prawa i nie zważają na zagrożenia, jakie może powodować nieprawidłowe oświetlenie pojazdu. Silne i  nieprawidłowo zamontowane światła powodują, że oślepiani są piesi, kierowcy jadący z naprzeciwka, jak też jadący z przodu poprzez odblask w lusterkach wstecznych. Jest to bardzo uciążliwe i niebezpieczne. 

Prawo pozwala na stosowanie w pojazdach świateł diodowych. Należy jednak pamiętać, że zarówno reflektor jak i żarówka typu LED muszą posiadaćhomologację. Określona jest również przepisami barwa poszczególnych świateł w pojeździe, kupując żarówki należy unikać świecących w innym niż wymaganym kolorze. 

Podstawę prawną określającą prawidłowe oświetlenie pojazdów stanowi art. 51 ust 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym „w czasie odświtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej” oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. 

W trakcie codziennej służby policjanci eliminują z ruchu samochody m.in. z nieprawidłowym oświetleniem.  Niewłączenie świateł mijania podczas jazdy to nie jedyne wykroczenie za które kierowca może zostać ukarany mandatem. Szamotulscy policjanci przypominają, że zmotoryzowani uczestnicy ruchudrogowego muszą się liczyć także z dotkliwymi grzywnami za nieprawidłowe 
oświetlenie swoich pojazdów. Za stosowanie światełniezgodnie z przepisami grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych. 

Nieprawidłowe oświetlenie pojazdu to m.in. 
- Niesprawne oświetlenie (przepalone żarówki),
- Pozostawiania nieoświetlonego pojazdu w warunkach niedostatecznej widoczności , 
- Nadużywania świateł przeciwmgłowych zarówno przednich jak i tylnych, 
- Braku wymaganego przepisami oświetlenia (rowery), 
- Uszkodzone reflektory, lampy (popękane szkła  itp.), 
- Wadliwe ustawienia świateł (oślepianie innych uczestników ruchu), 
- "doposażania" pojazdu w oświetlenie dodatkowe, sprzeczne z obowiązującymi przepisami. 

Aby stan oświetlenia naszego pojazdu w pełni przekładał się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dobrze jest w ramach obsługi codziennej pojazdu dokonać kontroli stanu technicznego oświetlenia oraz sprawdzić, czy chociażby ustawienie wiązki świateł jest prawidłowe i nie będzie powodować oślepienia innych uczestników. Ujawnione usterki powinny zostać usunięte. W przeciwnym przypadku należy się liczyć z kontrolą drogową i stosowaniem przez policjantów odpowiednich środków przewidzianych prawem, do których wzależności od okoliczności, zaliczyć należy: 

- Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, 
- Skierowanie pojazdu na stację diagnostyczną celem dokonania dodatkowego badania, 
- Nałożenie grzywny w postaci mandatu karnego, 
- Skierowanie wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego. 

Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w  dniu 26 listopada br. w godz 08:00-14:00 na wybranych stacjach diagnostycznych we Wronkach będzie możliwość bezpłatnego ustawienia świateł w pojazdach.
 
21.11.2016
 
Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES