- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Mini Euro 11-14 maja 2012

 

 

 

 

 

Mini Euro 11-14 maja 2012

Rozmowa z Damianem Łęszczakiem, dyrektorem OSiR Pniewy

 

- co zadecydowało o współorganizacji przez Stowarzyszenie KOLD, w tym Pniewy, Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Mini Euro 2012?

 

Pomysłodawcą, inicjatorem jest dyrektor biura KOLD, pan Ireneusz Witkowski. Idea nie jest nowa. W 1982 r we Lwówku zorganizowany został  Mini Mundial z okazji Mistrzostw w Hiszpanii. Organizatorem także był p. Witkowski, ja wtedy byłem jego uczestnikiem jako zawodnik.

O organizacji zadecydowały Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, które już za kilkadziesiąt dni rozpoczną się w Polsce, także w Poznaniu. Mini Euro to wyśmienita promocja piłki wśród młodych ludzi, okazja do ich integracji, a także promocja  naszego regionu, czyli KOLD, w skład którego wchodzi również gmina Pniewy. W ten sam sposób promuje się pozostałe sześć gmin. Jednak to Pniewy będą gospodarzem finału Mini Euro i to nasze miasto będzie miało okazję zaprezentować swoje możliwości organizacyjne i potencjał.  

 

 

- jakie są główne założenia i cele przedsięwzięcia?

 

To przede wszystkim doskonała promocja obszarów wchodzących w skład Stowarzyszenia  KOLD, w tym także Pniew. Niewątpliwie ważnym aspektem przedsięwzięcia jest popularyzacja aktywności ruchowej, promowanie zachowań fair play, zdrowej rywalizacji oraz integracji młodych ludzi poprzez piłkę nożną.   

 

- jakie dodatkowe atrakcje przewidziano dla uczestników?

Uczestnicy zjeżdżają do swych miejsc pobytowych w piątek. Cała sobota to przede wszystkim rozgrywki grupowe i walka o jak najlepsze miejsca-przypomnę, że w turnieju uczestniczną 24 drużyny. Sobotnie popołudnie i wieczór organizują dla swoich gości poszczególne gminy. Myślę ,że nasi goście z pewnością też nie będą się nudzić. Finał odbędzie się na Stadionie Miejskim w Pniewach, a ceremonia zakończenia w Hali OSiR`u w Pniewach, która ma charakter otwarty.
W poniedziałek wszyscy uczestnicy zabrani zostaną do Poznania na Stadion Lecha - na spotkanie z jednym z piłkarzy Lecha Poznań. W planie jest także  zwiedzanie starego miasta i centrum Malta Ski

 

 

- gdzie będą odbywać się mecze?

 

W siedmiu gminach KOLD. Faza eliminacyjna – rozgrywki grupowe prowadzone będą w czterech miejscowościach (wybrane one zostały już w zeszłym roku), co widać na załączonej tabeli:  Lwówek (grupa A), Nowy Tomyśl (grupa B) – tu będą rywalizować drużyny z naszych zaprzyjaźnionych miejscowości Radkowa i Lůbbenau. Grupa C mecze swoje będzie rozgrywać w gminie Kuślin na Orliku w Michorzewie przy szkole podstawowej i gimnazjum. W grupie D będzie rywalizować ekipa Pniew – gospodarze finału i zaprzyjaźnione Kocevje ze Słowenii . Każda grupa składa się z 6  drużyn podzielonych na dwie podgrupy, w których rywalizują „każdy z każdym”. Po wyjściu z podgrup ekipy grają  system pucharowym. Drużyny, które zajmą pierwsze i drugie miejsca po wyjściu z grup, w sobotę już nie grają, tylko przyjeżdżają w niedzielę na  finał do Pniewy. Drużyny, które zajęły miejsca pierwsze będą rywalizowały „każdy z każdym” o miejsca od 1 do 4, a drużyny, które zajęły miejsca drugie w swoich grupach rywalizować będą „każdy z każdym” o miejsca 5-8.

 

- przedstawicieli jakich państw możemy się spodziewać?

 

 Każda gmina z obszaru KOLD zaprosiła swoje gminy partnerskie z kraju i zagranicy. Tak więc spośród obcokrajowców możemy spodziewać się Litwinów, Niemców, Estończyków, Słoweńców i Słowaków .

 

- Ile drużyn łącznie weźmie udział?

 

w turnieju będą brały udział 24 drużyny

 

- gdzie zostaną zakwaterowani zawodnicy i opiekunowie?

 

nasi goście z Niemiec, Słowenii, Radkowa zakwaterowani będą w bursie szkolnej

 

- kto, z ramienia Pniew, zajmuje się organizacją turnieju?

Mini Euro to dość duże przedsięwzięcie logistyczne. W każdej gminie została wydelegowana jedna osoba do realizacji rozgrywek na jej terenie, zaś koordynatorem  całości  jestem ja. Poza tym w naszej gminie burmistrz powołał 3-osobowy sztab, który zajmować się będzie organizacją i pobytem drużyn z naszych zaprzyjaźnionych gmin, a także przebiegiem finału.

 

- od jak dawna trwają przygotowania, zwłaszcza w Pniewach?

 

Przygotowania trwają od półtora roku, w samych Pniewach od miesiąca.

 

- jak promuje się Mini Euro? Czy organizatorzy spodziewają się licznej publiczności?

 

Jest to projekt unijny. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Związek Piłki Nożnej, poseł Jakub Rutnicki, który jest fundatorem nagrody rzeczowej dla najlepszego strzelca turnieju.  Patronat medialny objęło Radio Merkury, Głos Wielkopolski (dodatki lokalne), TVP Poznań . Mamy przygotowane ciekawe gadżety dla uczestników turnieju.
Myślę,

 

- czy przyjadą delegacje zagraniczne, poza drużynami i opiekunami?

 

Wiem, że do Pniewy przyjadą burmistrzowie z Lůbbenau i Kocevje. Spodziewamy się także burmistrza z Radkowa.

 

- czy będą miały miejsce jakieś imprezy towarzyszące?

 

Tak, występ pniewskiej Orkiestry Dętej, która przeprowadzi drużyny z rynku na stadion;  atrakcje dodatkowe na stadionie w Pniewach w trakcie trwania rozgrywek. Zakończenie uświetnią tancerze, cherleaderki, a także  zespół SCA - to już w hali OSiR`u.

 

- czy turniej, według Pana, pomoże „wychwycić” przyszłe gwiazdy futbolu?

Myślę, że to całkiem możliwe. Przede wszystkim ma to być dobra zabawa i wspólna integracja młodych ludzi

 

 - Co po Mini Euro? Jakie inne duże imprezy będą organizowane w Pniewach?

 

8 lipca – Rajd Samochodowy  Na Koldowym Szlaku

6 października – II Bieg Papieski ulicami Pniew

 

 

Dziękuję za rozmowę

 

E.K.

 

 

ZOBACZ KALENDARIUM ROZGRYWEK

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES