- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Najstarsza urszulanka i pniewianka

 

 

Wiek życia siostry Genowefy

 

Najstarsza pniewianka obchodziła 6 stycznia setne urodziny. Kiedy mieszkańcy miasta, przy wystrzale salw świętowali na Rynku setną rocznicę wymarszu swoich pradziadów na front Powstania Wielkopolskiego, siostra Genowefa, w urszulańskim klasztorze oddalonym o jedną tylko ulicę od centrum miasta, w gronie najbliższej rodziny świętowała swoje stulecie.

 

Jak silne są Jej związki z Pniewami, wspominamy co roku przy okazji kolejnych urodzin. Oto w dniu, w którym żyjący sto lat temu mieszkańcy miasta i okolic bez wahania wzięli za broń, by wyszarpnąć z rąk niemieckich wielkopolskie ziemie, kilkadziesiąt kilometrów dalej, niedaleko Środy Wielkopolskiej przychodzi na świat Genowefa Zaworska. Jest dziesiątym dzieckiem swoich rodziców. Po niej urodzi się jeszcze troje rodzeństwa. Do dziś, żyje tylko jedna z sióstr, 97-letnia Czesława. Mieszka w Krakowie, a z rodzoną siostrą z pniewskiego Domu Macierzystego Sióstr Urszulanek widziała się w ostatnich 30 latach zaledwie dwukrotnie.

 

Siostra Genowefa czuje się pniewianką. To tutaj spędziła większość swojego życia zakonnego. Mieszkańcy miasta pamiętają ją z 18-letniej posługi na probostwie parafii św. Wawrzyńca, kiedy proboszczem i dziekanem dekanatu pniewskiego był ks. kanonik Marian Maciejewski. – Wysoko ceniłam sobie pracę na probostwie u tak szlachetnego Kapłana – napisała po latach s. Genowefa, w książce wspomnieniowej o ś.p. ks. Marianie Maciejewskim.

 

7 stycznia Jubilatkę odwiedził Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Przewoźny, w towarzystwie Sekretarza Gminy, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Justyny Chamczyk. Siostra Genowefa zawsze przy tej okazji lubi wspominać okres pracy na probostwie. Tak też było i tym razem. Jubilatka zdradziła jakimi wypiekami raczył się wieloletni proboszcz, co przygotowywała na imieniny jego matki. Najstarsza urszulanka imponuje doskonałą pamięcią. Zna po imieniu dzieci swojego rodzeństwa, przytacza z dokładnością fakty sprzed kilkudziesięciu lat, a nawet sprzed II wojny światowej, jak trzeba, to młodsze siostry poprawia.

 

Siostra Genowefa Zaworska urodziła się w Krzykosach k/Środy Wielkopolskiej, 6 stycznia 1919 roku. W 1949 roku przyjechała do Pniew, z zamiarem wstąpienia do zakonu sióstr urszulanek. Po latach wspomina z uśmiechem, że brat wypominał jej, że to wstyd. Po sześciu latach złożyła śluby wieczyste. Większość zakonnego życia spędziła w Pniewach. W latach 1959-63 służyła w Miłkowie w ówczesnym województwie kieleckim, a w latach 1966-80 pracowała w Sokolnikach, Łagowie i w Poznaniu. Od 1980 roku przebywa nieprzerwanie w Pniewach.

 

 

za: https://www.pniewy.wlkp.pl

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES