- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

O nowym komisariacie i przestępczości w Pniewach

Na aktualne pytania dotyczące Powiatu, Gminy i naszego miasta – odpowiada  

Oficer ds. Prasowych

Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach,

   st. sierż. Sandra Śrama

 

 

Jak wygląda przestępczość w powiecie w ostatnich miesiącach? Słyszeliśmy chociażby o serii włamań (np. do sklepów). Czy zjawisko to nasila się w okresie przedświątecznym?

 

Biorąc pod uwagę przekrój czasowy od stycznia do listopada br. przestępczość na terenie całego powiatu szamotulskiego jest obecnie na poziomie zbliżonym do poziomu zeszłorocznego. W ubiegłym roku odnotowaliśmy bowiem 1524 przestępstwa ogółem, w tym roku odnotowaliśmy 1571 przestępstw. W porównaniu do roku ubiegłego Policja odnotowała nieznaczny wzrost liczby kradzieży z włamaniem oraz kradzieży. Pod koniec 2012 do marca 2013 roku odnotowaliśmy serię włamań do domów, co również mogło wpłynąć na nasze statystyki. Po kilku miesiącach ciężkiej pracy szamotulskich kryminalnych, sprawcy trafili do aresztu.

 

Jeśli chodzi o włamania do sklepów w ostatnim czasie, trudno tutaj mówić o „serii” włamań i „nasileniu przedświątecznym” – w listopadzie doszło jedynie do kilku włamań do obiektów handlowych. Niemniej jednak w okresie przedświątecznym każdy z nas powinien zachować ostrożność, szczególnie podczas zakupów w zatłoczonych miejscach. Wówczas można paść ofiarą kieszonkowców, którzy mogą wykorzystać naszą nieuwagę i niezabezpieczone w odpowiedni sposób portfele. Pamiętajmy więc, aby pieniądze nosić tam, skąd najtrudniej je wydobyć, np. w wewnętrznej kieszeni kurtki.

 

Jak podsumowaliby Państwo sytuację na drogach?

 

W całym 2012 roku, na terenie powiatu szamotulskiego doszło w sumie do 51 wypadków drogowych i 12 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W tym roku do końca listopada odnotowaliśmy poniżej 40 wypadków. Pośród powyższych zdarzeń znajduje się 7 wypadków śmiertelnych. Przed nami mroźne grudniowe dni, które mogą nie być sprzyjające kierującym. W związku z powyższym Policja przypomina o zachowaniu rozwagi na drogach i zdjęciu nogi z gazu, szczególnie podczas przymrozków.

 

Jak wyglądają statystyki stricte dotyczące przestępczości w Pniewach?

 

Przestępczość ogółem na terenie miasta i gminy Pniewy w odniesieniu do ubiegłego roku kształtuje się na podobnym poziomie. W ubiegłym roku policja wszczęła 246 postępowań w tym roku wszczęto ich 242. Co ważniejsze wykrywalność na chwilę obecną wzrosła z 85 do 87 %. Odnośnie poruszanego wcześniej tematu kradzieży z włamaniem, w odniesieniu do Pniew odnotowano ich mniej niż w roku ubiegłym. W okresie od stycznia do listopada 2012 stwierdzono 14 włamań. W tym roku stwierdzono ich 9.

 

Kiedy możemy spodziewać się przeniesienia pniewskiego komisariatu do nowej lokalizacji?

 

Podejmowane są kroki, mające na celu poprawę warunków pracy pniewskich policjantów oraz warunków przyjmowania mieszkańców w miejscowym komisariacie Policji. W październiku br. odbyło się spotkanie, które miało na celu kontynuację podejmowanej wcześniej koncepcji przeniesienia komisariatu Policji do budynku przy ul. Targowej w Pniewach. W chwili obecnej trudno jest nam jednak ustosunkować się do niniejszego pytania, gdyż wszelkie koncepcje muszą zostać zaakceptowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu.

 

 

Z Oficerem ds. Prasowych Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach, st. sierż. Sandrą Śrama, rozmawiała Ewelina Keller

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES