- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Ogólnopolski Głos Profilaktyki w Szamotułach

W tym roku powiatowe obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki odbyły się w Szamotułach. Inicjatywa została zorganizowana w ramach programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty". Jej celem jest poparcie dla życia bez uzależnień.

 

W dniu 1 czerwca br. w Szamotułach zostały zorganizowane powiatowe obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki. Tego dnia  w całej Polsce, "na rynkach i placach miast i miasteczek, wielkich aglomeracji i wsi – każdy na miarę swoich możliwości – razem – we wspólnocie obywatelskiej i społecznej" mógł sprzeciwić się życiu w uzależnieniu.

 

Ogólnopolski Głos Profilaktyki to nie tylko rozmowy profilaktyczne, ale również happeningi i spektakle. Istotą działań jest to, że to młodzi ludzie występują dla swoich rówieśników pokazując im, że życie bez uzależnień nie musi być nudne. Celem Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki, jest m. in. zwrócenie uwagi na problem uzależnień oraz przemocy.

Powiatowe obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki rozpoczęły się od happeningu „Przestańmy biec”, czyli przemarszu z szamotulskiego Gimnazjum nr 1 do Zespołu Szkół im. Piotra Skargi w Szamotułach. Młodzież szła ulicami miasta z przygotowanymi transparentami, które zawierały hasła nawołujące do życia bez uzależnień i bez przemocy. 

Po dotarciu na miejsce docelowe impreza rozpoczęła się od wysłuchania ODEZWY społeczności PaT. - Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm – to „Zryw Wolnych Serc”. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą”. O godz. 14.00 uczestnicy akcji położyli prawą dłoń na sercu i wybijali jego rytm. Celem gestu było pokazanie razem, wspólnie troski o to, aby narkotyki, dopalacze, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia.  

W szamotulskim Głosie Profilaktyki udział wzięli m. in. Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach mł. insp. Sławomir Dziupiński, Starosta Powiatu Szamotulskiego Pan Józef Kwaśniewicz, Wicestarosta Powiatu Szamotulskiego Pani Beata Hanyżak, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Pan Wojciech Rabski,  Prezes Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych Pan Wojciech Mroczkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Maria Przybylska, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach Pani Iwona Lembicz–Kwatera, przedstawiciele urzędów miast i gmin z terenu powiatu szamotulskiego,   szamotulska Grupa PaT razem z panią ekspert- Agnieszką Nowaczyk, przedstawiciele Kuratorskiej Służby Sądowej w Szamotułach, dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół z terenu powiatu szamotulskiego a także młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Szamotuł.

Całość akcji obfitowała w działania profilaktyczne i występy artystyczne. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć pokaz Grupy Realizacyjnej z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, pokaz tańca  w wykonaniu  Aleksandry Januszak, występ muzyczny w wykonaniu Karoliny Jedynak oraz profilaktyczne przedstawienie teatralne szamotulskiej grupy PaT – pt. „Tramwaj zwany nienawiścią”. Kolejnym punktem programu była rozmowa z młodzieżą na temat uzależnień, którą przeprowadziła autorka licznych publikacji dla młodzieży oraz dla rodziców pani Małgorzata Biskup. Na zakończenie akcji wystąpiła grupa  wokalna z Grzebieniska CYNAMON. W trakcie działań młodzież miała okazję skorzystania ze stoisk przygotowanych przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, Szpital Powiatowy w Szamotułach oraz przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Szamotułach.

Na zakończenie spotkania młodzież wspólnie z panią ekspert PaT w Szamotułach zatańczyła Belgijkę.

Szamotulska Policja serdecznie dziękuje wszystkim artystom, którzy tego dnia wystąpili dla młodzieży, a także wszystkim instytucjom oraz osobom, które pomogły w organizacji akcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

02.06.2015

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES