- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Ponad 100 km/h w obszarze zabudowanym

Policjanci z szamotulskiej drogówki zatrzymali trzy prawo jazdy kierującym, którzy nie zważając na bezpieczeństwo swoje i innych, pędzili z prędkością ponad 100 km/h przy dopuszczalnej 50 km/h.

 

Zatrzymanie prawa jazdy, mandat i punkty karne - to efekt przekraczania prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym przez kierujących pojazdami. Pomimo, że przepisy te funkcjonują od ponad 2 lat nadal nie wszyscy kierowcy respektują prawo.

 

W miejscowości Sędziny, we wtorek (26.09) szamotulska drogówka zatrzymała uprawnienia do kierowania 33-letniej kobiecie. Kierująca autem pędziła przez wieś z prędkością 109 km/h przy dopuszczalnej 50 km/h.

 

W tej samej miejscowości, 27 września policjanci z drogówki zatrzymali dwa prawo jazdy. 48-letni mieszkaniec Trzcianki pędził z prędkością 106 km/h przy dopuszczalnej 50 km/h. Drugie uprawnienia policjanci zatrzymali 44-letniemu kierującemu, który poruszał się z prędkością, aż 111km/h.

 

Przypominamy kierowcom, że od 18 maja 2015 roku obowiązują przepisy dotyczące zatrzymywania prawa jazdy nadające Policji uprawnienie zatrzymania prawa jazdy w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym oraz przewożenia nadmiernej liczby osób w pojeździe. Uprawnienie to pozwala policjantom po ujawnieniu takiego czynu zatrzymać prawo jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który w drodze decyzji administracyjnej formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

 

Kierowco musisz pamiętać, że starosta decyzję wyda niezależnie od tego czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta podczas kontroli. Podmioty, które są uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z wyżej opisanych czynów i na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązuje kierowcę do zwrotu dokumentu, jeśli nie został on zatrzymany podczas kontroli.

 

Trzymiesięczny okres, na jaki zatrzymane jest prawo jazdy, zacznie biec od daty faktycznego zatrzymania dokumentu przez policjanta, jeśli natomiast ta czynności nie miała miejsca podczas kontroli drogowej, wówczas dopiero od momentu zwrotu dokumentu do właściwego organu.


Jeżeli osoba, której zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące, pomimo wydanej decyzji administracyjnej, dalej kieruje pojazdem i zostanie zatrzymana, jako kierujący (nie musi popełnić wykroczenia drogowego) wówczas okres administracyjnego zatrzymania prawa jazdy wydłuża się do 6 miesięcy. Jeżeli osoba kieruje pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy, starosta wyda decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowanie pojazdem, po tej decyzji staje się przestępstwem z art. 180 a KK, podobnie jak kierowanie pojazdem w przypadku, kiedy została wydana decyzja o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdem z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych.

 

Pamiętajmy, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą tylko ich sprawcy. W wielu przypadkach skutki nieodpowiedzialnych zachowań, odczuwają także inni uczestnicy ruchu drogowego, szczególnie ci niechronieni. Apelujemy więc o rozsądek przy „dodawaniu gazu”.

 

28.09.2017

 

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES