- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Pożegnanie ks. Cezarego Kucińskiego w kościele św. Jana. Tekst podziękowań od parafian

 

„Jak w uczniowskim zeszycie jakieś trudne zadanie

Takie dziwne jest życie, wielki znak zapytania.”

 

 

Cóż dodać? Cóż powiedzieć? Dopiero co Księdza Proboszcza poznaliśmy, bo minęło zaledwie 394 dni. Chyba nawet oficjalnie jeszcze Cię nie powitaliśmy, a już rozstania nadszedł dzień.

 

Przyszedłeś drogi księże Proboszczu w chwili, gdy tą parafialną łodzią mocno bujało. Jej stery objąłeś w czasie choroby Twego poprzednika i później żałoby po nim. Z wielkim taktem i miłością przeprowadziłeś nas przez ten czas doświadczenia troszcząc się również o wówczas jeszcze chorego Proboszcza.

 

Czas Bożego Narodzenia to był ten krótki okres, gdy wichura doświadczeń się wyciszyła. Byłeś z nami, gdy płakaliśmy, ale cieszyłeś się również, gdy doświadczyliśmy radości z narodzin Pana. Bo znów Pasterka rozpoczynała się w naszej żywej stajence, a Ty podążałeś z tłumem Pniewian w Orszaku Trzech Króli przy radosnym akompaniamencie „Pastuszkowych Groczy” – których nam przedstawiłeś.

 

Jednak ten spokojny rejs nie trwał długo, tym razem zawierucha pandemii uderzyła w całą ludzkość. W tym czasie grozy i niepewności, wcześniej nie znanych obostrzeń, znów byłeś z nami starając się chronić nas przed zarazą stosując się do zaleceń, ale i przypominając o tym co jest najważniejsze, co prawdziwe, jedyne, największe, że pewność i szczęście można znaleźć tylko u Boga stóp. Takiej adoracji jak w tegoroczny Wielki Czwartek jeszcze nie mieliśmy i zapewne mieć już nie będziemy, a twoja modlitwa i życzenia skierowane do nas w tym czasie próby brzmią wielu w uszach po dzisiejszy dzień.

 

Jakby tych doświadczeń było mało nadeszło następne taki niespodziewany cios w plecy i to z miejsca, z którego się nie spodziewaliśmy. Wiadomość o tym, iż przeniesiony zostajesz do innej parafii. Wierzymy, że wola Boga rządzi światem nawet, gdy ludzie próbują go zastępować i nią manipulować. Bóg z każdego doświadczenia wyprowadzi dobro, którego my jeszcze dziś nie dostrzegamy. Pewnie już pierwszym owocem tego był fakt, iż tak wielu bo ponad 1200 parafin było zjednoczonych w apelu o to byś u nas pozostał, a dziś tej jedności bardzo brakuje. Jesteśmy głęboko przekonani, iż owoce tego działania będą, a może już są tylko o nich nie wiemy. Bo braterskie upomnienie obowiązkiem prawdziwego chrześcijanina. Mądry człowiek wie, że z zewnątrz widać często wyraźniej i więcej niż się wydaje. Bo owieczki choć pokorne nie są głupie.

 

Było dla nas wielkim honorem i radością, że mogliśmy świętować z Tobą srebrny jubileusz kapłaństwa i zapewne ten fakt miał dla nas Boże przesłanie. Byśmy pamiętali w modlitwach o kapłanach, których jest coraz mniej, czego dziś boleśnie doświadczamy.

 

Przyziemne sprawy związane z planowanym kapitalnym remontem kościoła są również ważne. Przeprowadziłeś kolejny etap odwilgacania świątyni, zadbałeś by oprócz duchowego ciepła związanego ze spotkaniem we wspólnocie było nam ciepło fizycznie przez ogrzewanie zamontowane w ławkach.

 

Nowy kielich mszalny zakupiłeś z okazji 30 rocznicy powstania parafii, która przypada dokładnie za tydzień.

 

No i ostatnia inwestycja ten piękny żyrandol, tak myślę że wielu, którzy na niego spojrzą wspomną Proboszcza Cezarego.

 

W tym miejscu podziękowania za to, że potrafiłeś słuchać woli parafian. O tym jaka więź wytworzyła się w tak krótkim czasie między Pasterzem i owieczkami niech świadczy fakt, że trudno było znaleźć  chętnego i odważnego by tu dziś stanął i cię pożegnał. Dlatego z całego serca w imieniu wszystkich parafian mam zaszczyt podziękować Tobie Księże Proboszczu za wszelkie dobro, które dzięki Twojej posłudze na nas spłynęło. Za sprawowanie Mszy świętych bycie szafarzem sakramentów czy świadkiem na ślubach i jubileuszach. Odprowadziłeś na miejsce ostatniego spoczynku wielu naszych bliskich z poprzednim Proboszczem na czele.

 

Niech sprawiedliwy Pan obdarzy Cię zdrowiem i siłami do dalszej kapłańskiej pracy. Byś na nowej placówce, a właściwie w całym dalszym życiu spotykał na swej drodze życzliwych ludzi. Część rejsu zwanego Twoim życiem w przystani Pniewy za chwilę się zakończy, a wiatr Bożej woli powiedzie Cię do portu Rostarzewo.

 

Pamiętaj czcigodny Proboszczu o nas i odwiedzaj nas, a my Twoja pniewska załoga zapewniamy, iż z tej świątyni i wielu pniewskich domów popłynie modlitwa w Twej intencji bo zostają tu ludzie, którzy z wdzięczności darzą Cię szacunkiem, i życzą obfitości bożych łask, a Matka Boża Nieustającej Pomocy niech Cię otoczy płaszczem swej miłości wypraszając potrzebne dary dla Ciebie i Twojej Mamy, a bukiety kwiatów niech będą namiastką tego co jest w naszych sercach. Szczęść Boże!

 

 

Parafianie św. Jana Chrzciciela w Pniewach

 

 

Reportaż zdjęciowy. Kliknij na powyższe zdjęcie...

 

 

 

 

 

W środę, 29.07.2020r., odbyła się msza św. dziękczynna. Parafianie św. Jana Chrzciciela dziękowali Panu Bogu za posługę ks. proboszcza Cezarego Kucińskiego. Mszę św. sprawowali: ks. Cezary Kuciński i ks. Romuald Baingo, który wygłosił Słowo Boże. Po licznie przyjętej komunii św. zostały złożone najserdeczniejsze życzenia, a na ręce ks. Cezarego zostały złożone prezenty i kwiaty.

 

Słowa podziękowań złożyli:

 

Burmistrz MiG Pniewy, pan Jarosław Przewoźny i Przewodniczący Rady Miejskiej, pan Krzysztof Matuszak,

Ministranci,

Rodzice i dzieci pierwszokomunijne,

Matki Różańcowe,

Mieszkańcy Konina,

Dorośli Lektorzy,

Zespół Familiaris,

Caritas,

Siostry Klaryski i Siostry Urszulanki

 

W imieniu wszystkich parafian, pan Jarosław Szurka podsumował i podziękował za trzynastomiesięczną posługę ks. Cezarego w parafii.

 

Po mszy św. ks. proboszcz podziękował za życzenia i współpracę i zaprosił wszystkich na poczęstunek.

 

 

Wiesława Zuzek

 

 

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES