- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Radusz – ratując przed zapomnieniem

Tym razem nasz  kolega Marcin zabrał nas w podróż w czasie do wsi której już nie ma, miejscu gdzie zamiast budynków rośnie las. Przed laty była to jedna z największych wsi w Puszczy Noteckiej ze szkołą, pocztą, karczmą, młynem, tartakiem, a nawet teatrem. Mieszkańcy mawiali, że Radusz jest większy od Berlina.

 

W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Radusz”  Niestety po 1939 roku Niemcy dokonali masowych przesiedleń mieszkańców, niszcząc całą infrastrukturę i zalesiając pozostawione ziemie, co spowodowało, że Radusz zniknął na zawsze z map Wielkopolski.

 

W lesie znaleźć można jedynie pozostałości po budynkach, fundamenty i tabliczki informacyjne o istniejących niegdyś obiektach. Nieliczne zabudowania, które były w najlepszym stanie, pełnią dzisiaj rolę leśniczówek. Śladem po zagrodach są zdziczałe drzewa owocowe, resztki fundamentów budynków, zasypane studnie i pamięć tych, którzy się tam urodzili….

 

Powrót w te tajemnicze i urokliwe  miejsce jest  tylko kwestią czasu albowiem Radusz ciągle ma jakieś nowe tajemnice które warto odkryć….

 

Pozdrawiamy

Odjechani-Team PL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES