- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Rozmowa z Michałem Chojarą

 

 

Michał Chojara, Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. 

 

 

 

 

1.     Czy może Pan opowiedzieć nam, czym obecnie się Pan zajmuje?

 

 

Obecnie pracuję w Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A.  Zajmuję się przekazywaniem informacji przedsiębiorcom, władzom samorządowym oraz pracownikom banków, o możliwościach związanych z wykorzystaniem środków europejskich dedykowanych dla przedsiębiorców np. w ramach inicjatywy JEREMIE. Są to najczęściej kontakty osobiste w ramach organizowanych prze ze mnie spotkań. Takie spotkanie odbyło się również w Pniewach w firmie AVK, w którym brało udział 17 przedsiębiorców  reprezentujących mikro, małe i średnie firmy. Takie spotkania odbywam na terenie całej Wielkopolski.  

 

 

 

2.     Co może Pan obecnie (będąc na tym stanowisku) zrobić dla Pniew i ich mieszkańców?

 

 

Dla mieszkańców rozumianych jako cala społeczność bezpośrednio niewiele ale pośrednio poprzez wspieranie i pomoc przedsiębiorcom to oczywiście tak. I to robię. Efektami tej pomocy są środki, które uzyskały firmy z Pniew na swój rozwój. Naturalnie również z mojej pomocy mogłyby korzystać aktualne władze samorządowe  ale, w przeciwieństwie do innych gmin, w ogóle nie są zainteresowane współpracą z moją osobą.

 

 

 

3.     Jeździ Pan codziennie do Poznania. Co pan myśli o natężeniu ruchu na drodze krajowej 92? Co trzeba by zrobić, żeby duże auta ciężarowe zrezygnowały z przeciążania tej trasy i skierowały się na autostradę? Jest to poważny problem również dla mieszkańców Pniew…  Droga jest niebezpieczna, dochodzi do bardzo wielu groźnych wypadków. Czy może Pan ustosunkować się do tematu, doradzić coś, zadeklarować pomoc?

 

 

Wzmożony ruch na drodze 92 spowodowany jest kilkoma czynnikami : po pierwsze wysokie stawki opłat za przejazd autostradą A2 zdecydowanie wyższe niż oplata w systemie viaToll. W tej sprawie potrzebne są decyzje rządowe i o takie wnioskujemy (tzn. powiatowy zarząd PO). Na jakim etapie są prace nad zmianą tych opłat można zapytać np. pana posła Rutnickiego; po drugie: brak dużych parkingów dla TIR-ów przy A2 i brak wszystkich węzłów zjazdowych powoduje, ze bardzo wiele tirów zjeżdża z autostrady i już na nią nie wraca. Węzły będą gotowe w 2013 roku, co powinno odciążyć drogę 92, po trzecie w 2013 zakończy się budowa drogi S4 na odcinku Gorzów-Swiebodzin co skieruje znaczną cześć ruchu ciężarowego z drogi 24 a następnie 92 na S4 i A2; no i po czwarte to, czego żaden z kierowców nie lubi: pojawi się więcej radarów i patroli policji na drodze 92.

 

Na koniec, ponieważ rzeczywiście prawie codziennie jestem użytkownikiem drogi 92, mam okazję obserwować stan techniczny jaki wywołuje nowe zagrożenia, o czym informuję i Dyrekcję dróg Krajowych, jak i Policję i muszę przyznać, ze obie te instytucje reagują pozytywnie na moje uwagi. Tak na marginesie, wprowadzenie zmian jest długotrwałym procesem i wymaga wsparcia wielu środowisk. Przypomnę, że remont drogi Pniewy – Szamotuły  był realizowany od  2008 roku  a przygotowywany był od 2006.

 

 

 

4.     Czego życzyłby Pan mieszkańcom Pniew na Święta?

 

 

Spędzenia Świąt w rodzinnym gronie, dzieciom mnóstwa prezentów pod choinką,  wspólnego śpiewania kolęd i skorzystania z uroków zimowego pejzażu, ponieważ okolice Pniew zachęcają do spacerów

 

 

 

5.     Czego życzyłby Pan sobie?

 

 

Te życzenia kieruję również do siebie

 

 

 

 

 

Dziękuję za rozmowę

 

 

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES