- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Seniorze, bądź bezpieczny…

Przestrzegamy seniorów przed wpuszczaniem do domu nieznajomych osób. Przypominamy o tym, jakie metody działania wykorzystują oszuści.

 

Osoby starsze i mieszkające samotnie często są narażone na działania oszustów i złodziei, którzy wykorzystują ich dobroduszność i łatwowierność. Dlatego też, ku przestrodze przypominamy podstawowe metody działania oszustów.  

 

Oszuści często przychodzą do domów seniorów pod pretekstem sprzedaży różnych przedmiotów. Często, gdy widzą brak zainteresowania kupnem oferowanych przez nich rzeczy próbują dostać się do domu pod innym pretekstem (np. napicia się wody, skorzystania z telefonu, skorzystania z toalety). Wówczas wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby złodzieje znaleźli pozornie dobrze ukryte pieniądze lub wartościowe przedmioty.

 

W ostatnim czasie pojawiły się też metody działania oszustów wykorzystujące epidemię koronawirusa. W tych przypadkach oferują m.in. dezynfekcję mieszkań (http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/aktualnosci/218033,Oszusci-wykorzystuja-epidemie-koronawisrusa.html?search=4702271330).

 

Nadal aktualna jest metoda działania „na policjanta”. Wówczas często oszuści najpierw kontaktują się z pokrzywdzonymi telefonicznie podając się za fałszywego wnuczka itp. Chwilę później dzwonią ponownie podając się za funkcjonariusza Policji i informują, iż najprawdopodobniej z pokrzywdzonym kontaktował się oszust i proszą aby przekazać mu pieniądze, a w momencie ich przekazywania policja go zatrzyma. Sprawcy tego typu przestępstw wykorzystują presję czasu i przekonują ofiary, iż mogą pomóc w schwytaniu przestępców. Po przekazaniu pieniędzy kontakt z fałszywym policjantem urywa się. (http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/aktualnosci/219540,KWP-Seniorze-Nie-daj-sie-oszukac.html)

 

Warto zapamiętać podstawowe środki ostrożności, aby nie stać się ofiarą przestępstwa:

  • Pamiętaj, że nie należy wpuszczać do domu osób, których nie znasz! Jeśli osoba wzbudzi w Tobie jakiekolwiek podejrzenie powiadom Policję!
  • Nie bój się sprawdzić tożsamości osoby, która Cię odwiedza. Poproś ją o dowód osobisty. Nie masz obowiązku wpuszczać do domu obcego. Postaraj się zapamiętać jej dane żeby w razie potrzeby podać je policji.
  • Nie wpuszczaj do domu nieznanych osób podających się za funkcjonariusz różnych formacji i służb - żądaj okazania dokumentów służbowych.
  • Poproś rodzinę, aby wyposażyli Twoje drzwi w wizjer, dzięki czemu nie będziesz musiał nawet otwierać drzwi żeby zobaczyć, kto za nimi stoi. Przydatny może się też okazać łańcuszek stanowiący blokadę drzwi.
  • Nie trzymaj dużych sum pieniędzy w domu, bezpieczniej będzie przechowywać je na koncie bankowym. Złodzieje potrafią doskonale rozpracować „genialne” skrytki w naszych domach. Nie informuj też nikogo o tym, ile oszczędności posiadasz.
  • Zachowaj ostrożność, jeżeli ktoś dzwoni do Ciebie podając się za członka rodziny i prosi o pieniądze. Nigdy nie podejmuj pochopnych działań !
  • Nigdy nie przekazuj swoich oszczędności osobom nieznajomym !
  • Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych działaniach poprzez rozmowę telefoniczną. Nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznajomym osobom lub o pozostawienie pieniędzy we wskazanym miejscu !
  • Jeśli ktoś w rozmowie telefonicznej podaje się za policjanta i chce, aby przekazać pieniądze, najlepiej zakończyć taką rozmowę.
  • Jeżeli wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, niezwłocznie zadzwoń na Policję (numer alarmowy numer 112)! Przedstaw dokładnie sytuację policjantowi, który odbierze. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli sprawnie podjąć działania, aby Ci pomóc.

 

Apelujemy do osób, które mają w swojej rodzinie osoby starsze, mieszkające samotnie, aby porozmawiali z nimi na temat powyższych metod działania oszustów i aby przestrzegli ich przed działaniem w sposób narażający ich dobra.

 

SCH

 

18.05.2020

 

 

 

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES