
Wczoraj w samo południe przy Szkole Podstawowej w Pniewach Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Przewoźny i Przewodniczący Rady Miejskiej Pniewy Krzysztof Matuszak złożyli kwiaty i zapalili znicz. Data ta została wybrana nieprzypadkowo – dokładnie 6 stycznia 1919 do sił powstańczych (których inny oddział minionej nocy przypuścił skuteczny atak na Stację Lotniczą Ławica w Poznaniu) dołączyli mieszkańcy Pniew.



Pniewy w czasie Powstania Wielkopolskiego
11 listopada w Warszawie ogłoszono odrodzenie się państwa polskiego. Wiadomości te docierają do Pniew, niewielkiego miasta liczącego wówczas około 3 tys. mieszkańców, powodując wzrost nastrojów niepodległościowych. Tajne spotkania mieszkańców Pniew skutkują przyjęciem planu działania i przejęcia władzy na wypadek zbrojnego powstania. Realizację powstańczego planu Rady Ludowej rozpoczęto w połowie grudnia 1918 r. po uzyskaniu wiadomości z Poznania o trwających przygotowaniach do walki. Pniewy wyzwoliły się 20 grudnia 1918 r. stopniowo przejmując urzędy i administrację z rąk niemieckich. Wiadomość o walkach w Poznaniu dociera do Pniew 27 grudnia 1918 r. powodując rozwiązanie Rady Robotników i Żołnierzy i powołanie Komendy Miasta z Antonim Fliegerem na czele. Rada Ludowa zaczęła działać oficjalnie. Na początku stycznia 1919 r. pniewskie oddziały biorą udział w wyzwalaniu Lwówka, Sierakowa oraz akcji zatrzymania transportu niemieckich żołnierzy do Międzychodu. 16 lutego 1919 r. został podpisany rozejm w Trewirze w wyniku którego działania na wszystkich frontach w Wielkopolsce zostały przerwane. Traktat wersalski podpisany na zakończenie konferencji pokojowej 28 czerwca 1919 r. przyznał Wielkopolskę odrodzonej Rzeczypospolitej.
Na podstawie : Wskrzeszenie Rzeczypospolitej Polskiej – odczyt wygłoszony na uroczystym zebraniu „Sokoła” w Pniewach dnia 23 listopada 1919 przez Druha Zygmunta Głębockiego prezesa Rady Ludowej

za: https://www.pniewy.wlkp.pl/