- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

USŁYSZAŁ 41 ZARZUTÓW ZA OSZUSTWA I USIŁOWANIA WYŁUDZEŃ PIENIĘDZY

 

 

 

03.07.2017

 

 

Szamotulski Zespół do Walki z Przestępczością Gospodarczą zakończył sprawę licznych wyłudzeń na szkodę banków oraz firm zajmujących się udzielaniem pożyczek. Podejrzany wprowadzał w błąd pośredników kredytowych, przez co poszkodowani stracili w sumie blisko 40 tysięcy złotych. Mężczyzna usiłował wyłudzić więcej pieniędzy, jednak część podmiotów odmówiła mu udzielenia pożyczki. Sprawa została przekazana do z aktem oskarżenia do sądu.

 

 

W minionym tygodniu Zespół do Walki z Przestępczością Gospodarczą zakończył pracę nad prowadzoną kilkanaście miesięcy sprawą licznych oszustw na szkodę różnych podmiotów finansowych.

 

W ubiegłym roku policjanci otrzymali zawiadomienie o wprowadzeniu w błąd pośrednika kredytowego co do tożsamości pożyczkobiorcy. Nieznany wówczas sprawca, kupując na raty sprzęt zawarł umowę z bankiem podając fałszywe dane. Mężczyzna otrzymał zakupione na raty telefony komórkowe warte w sumie ponad 3 tysiące złotych, za które nie spłacał rat. Poszkodowanym stał się więc bank, który udzielił mu kredytu.

 

Policjanci pracujący nad sprawą przeanalizowali dane wskazane przez poszkodowanego i ustalili podejrzewanego o wyłudzenie pieniędzy. Okazał się nim 36-letni szamotulanin. Mężczyzna był już wcześniej karany za oszustwa. W trakcie prowadzonego dochodzenia policjanci ustalili, iż 36-latek mógł mieć na sumieniu więcej tego typu przestępstw. Jak się okazało, mężczyzna wielokrotnie za pośrednictwem sklepów internetowych zawierał umowy kredytowe zakupując sprzęt elektroniczny, a także RTV i AGD. Mężczyzna kupił m.in. telefony, tablety, oprogramowanie komputerowe, lodówki itp. Zakupione na raty mienie sprzedawał, a rat za otrzymany towar nie spłacał. Podczas transakcji wykorzystywał fałszywą tożsamość, a także korzystał z kont bankowych założonych na fałszywe dane.

 

Policjanci zwrócili się do potencjalnych poszkodowanych o przeanalizowanie zaciąganych pożyczek na poczet kupna sprzętu RTV i AGD przy wykorzystaniu ustalonych przez funkcjonariuszy fikcyjnych danych wykorzystywanych przez sprawcę. W sprawie powołany został biegły z dziedziny informatyki, sprzętu i oprogramowania, co pozwoliło zebrać dodatkowy materiał dowodowy. Kryminalni ustalili również świadków i pokrzywdzonych w licznych przestępstwach.

 

Finalnym efektem sprawy było ustalenie poszkodowanych i przedstawienie szamotulaninowi 41 zarzutów za oszustwa oraz usiłowania wyłudzenia pieniędzy posługując się fałszywymi danymi. Mężczyźnie udało się wyłudzić blisko 40 tysięcy złotych. Straty byłyby większe, gdyby nie fakt, iż w 24 przypadkach banki odmówiły mu udzielenia pożyczki.

 

Akt oskarżenia został skierowany do sądu.

 

Za oszustwa mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.

 

(S.Chuda)

 
 
 
03.07.2017
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES