- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Uwaga!!! Oszuści udają znajomych z Facebooka prosząc o kod BLIK

Na terenie powiatu szamotulskiego odnotowaliśmy oszustwa internetowe. Użytkownicy serwisu Facebook otrzymali prośby o przelew BLIKIEM od osób, które podały się za ich znajomych. Wiadomości dotyczyły nagłej sytuacji i pilnej potrzebie pomocy. Ostrzegamy i apelujemy, aby na wszelki wypadek po otrzymaniu takiej wiadomości upewnić się, czy mamy do czynienia z naszym znajomym. Dwie z oszukanych osób straciły po tysiąc złotych.

 

 

 

BLIK to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację, który może służyć do zaakceptowania transakcji lub wypłaty z bankomatu, dokładnie tak, jakbyśmy płacili kartą.

 

To stosunkowo nowa metoda używana przez oszustów. Polega na przejęciu czyjegoś konta na Facebooku (oczywiście bez wiedzy właściciela) i proszeniu - za pomocą komunikatora - znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu Blik tłumacząc to potrzebą pilnej pożyczki. Mając ten kod, mogą dokonać wypłaty gotówki z bankomatu. Właściciel konta musi potwierdzić transakcję w telefonie, ale robi to, wierząc, że pomaga znajomemu. 

 

Włamując się na czyjeś konto, oszuści mają wgląd do rozmów właściciela tego konta ze znajomymi, a prośby o pomoc kierują zwykle do tych, z którymi rozmawia on najczęściej i utrzymuje dobry kontakt. Chodzi o zaufanie i nie wzbudzenie podejrzeń. Jednak niekoniecznie jest to regułą, czasem wysyłają wiadomości do pierwszej osoby z grona znajomych. Oszust, wysyłając kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt wiadomości często znajduje jednego znajomego, lub członka rodziny, który zgadza się podać kod BLIK. Wtedy przestępca otrzymuje pieniądze z bankomatu. Wczoraj, 10 czerwca szamotulscy policjanci przyjęli zawiadomienie od dwóch oszukanych osób, które straciły po tysiąc złotych.  

 

 

Apelujemy o ostrożność i radzimy, aby każdą prośbę o pożyczkę weryfikować i np. zadzwonić do znajomego, który do nas pisze, tym bardziej że skoro, jak twierdzi, wysyła nam wiadomość, np. stojąc przy bankomacie to znaczy, że musi mieć w ręce telefon. Tyle wystarczy, aby zyskać pewność czy to nasz znajomy potrzebuje pomocy, czy może ktoś chce nasz oszukać.

 

11.06.2019

 

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES