- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Wiosna z Odjechanymi

Tym razem wraz z „Odjechanymi” będzie można poczuć we włosach wiosenny wiaterek podczas wyjazdu rowerowego do Psarskiego.

 

To wyjątkowa miejscowość leżąca na trasie moich wypraw rowerowych. Urocze położenie w małej dolince, a poniżej jezioro powodują, że za każdym razem, gdy jadę drogą Pniewy – Wronki zwalniam, aby spojrzeć w kierunku wznoszącej się ponad dachami domów wieży późnogotyckiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynię zbudowano po 1462 r. z fundacji Zajączkowskich.  O Psarskiem jako własności Nałęczów pierwszy raz wzmiankowano w 1386 r., stąd też w centralnej części wioski kilka lat temu postawiono kamień przypominający to wydarzenie.  Parafia wymieniona została w dokumentach z 1404 r. Kościół był przebudowany w 1784 r. i posiada kwadratową wieżę nadbudowaną około 1840 r. o attykę ze sterczynami i hełmem ostrosłupowym. Uwagę zwracają trzy późnogotyckie portale z końca XV w. Wewnątrz podziwiać można gotyckie sklepienie gwiaździste i wyposażenie późnobarokowe z około 1784 r. W zakrystii i kruchcie występuje sklepienie kolebkowe z lunetami. Na uwagę zasługuje stiukowy nagrobek Rafała Bnińskiego (zm. 1770 r.), zwieńczony figurą Chronosa z trumną i strzaskanymi kolumnami.

 

Na placu przed kościołem 23 czerwca 2002 r. odsłonięto pamiątkowy głaz z tablicą poświęconą pamięci urodzonemu w Psarskiem ks. Jana Laskowskiego (1872-1939) - patrioty i działacza społecznego, duchowego przywódcy strajku dzieci wrzesińskich w 1901 r.

 

Będąc w tej miejscowości warto „zahaczyć” o leżący obok kościoła park z końca XIX w., a w nim okazy dębów o obw. 320-483 cm, lipy o obw. 384 cm i 432 cm oraz jesion o obw. 330 cm. W okresie letnim można zamoczyć nogi w czystej wodzie jeziora psarskiego.

 

Mieszkańcy Psarskiego znani są z kultywowania miejscowych zwyczajów i gwary. Może uda się nam spotkać Andzie zez Psarskiego, z której próbkę umiejętności można znaleźć na https://www.youtube.com/watch?v=8DPupNCyyFI&feature=youtu.be?

 

Mam nadzieję, że obowiązkowym punktem każdego sezonu rowerowego powinna być wyprawa do tej wyjątkowo zadbanej wioski w naszej gminie. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, którym upamiętnimy wspaniałe krajobrazy.

 

Niezdecydowanym polecam opis trasy do Psarskiego zawarty na stronie http://pniewy1.ayz.pl/profile-tras/. Jest to fragment pniewskiej pętli północnej.

 

Zapraszam – spotykamy się tradycyjnie o 15.00 przy „Orliku” w Pniewach.

 

 

Pozdrawiam w imieniu „Odjechanych”

Eugeniusz Siminiak

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES