- Nasze Miasto Pniewy województwo Wielkopolskie Powiat Szamotulski

Właściwości zdrowotne lasu

 

 

 

 

Właściwości zdrowotne lasu

 

            Ośrodek Edukacji w Dąbrowie jak i ścieżki dydaktyczne wykorzystać do: rekreacji pieszej (spacery, uprawiania Nordic Walking, biegi), rowerowej.   las to zdrowie, to miejsce wypoczynku i relaksu.

Las wytwarza w swej przestrzeni określone elementy oddziaływujące pozytywnie na  zdrowie i psychikę człowieka. Nasza obecność w lesie łączy się z poprawą i przywracaniem zdrowia fizycznego i duchowego, las odcina izoluje nas od świata z którego przybyliśmy: miejsca pracy, codziennych zajęć, niezałatwionych spraw oraz tematów oczekujących na decyzję. Walory mikroklimatu leśnego wzmagają aktywność fizyczną, a zjawisko zmęczenia pojawia się nie tak szybko. Na bioklimat leśny wpływ ma jonizacja powietrza, a w nim – koncentracja jonów naładowanych ujemnie, które korzystnie oddziaływają na organizm człowieka, wzmagają jego siły obronne. Najwięcej jonów lekkich (ujemnych) wykazują : sosna, brzozy, dęby i klony. Zawartość jonów lekkich w 1 cm3 powietrza wynosi w środowisku leśnym i w jego pobliżu – 2000-3000, w dużych parkach miejskich – 600-800, w miastach – 150-400, w pomieszczeniach zamkniętych – 25-100. W lesie jest bardzo dużo jonów dobrych, ale nie tylko one kształtują ten zadziwiający bioklimat zdrowotny. Aerozole także, zwłaszcza takie, jak unoszące się w powietrzu olejki eteryczne i ich związki aromatyczne. Silnie działając bakteriobójczo, mają znaczenie bioterapeutyczne i psychoregulacyjne. Aerozole niszczące bakterie to fitoncydy. W miastach występuje  4000-8000 bakterii w 1 m3 powietrza, a w zbiorowiskach leśnych tylko 200-500. Las ma dobroczynny wpływ na stan zdrowia człowieka, również poprzez możliwość podziwiania i kontemplowania piękna przyrody. 

 

Substancje aromatyczne roślin w postaci olejków eterycznych znajdują się drobniutkich gruczołach pachnących części roślin. Olejki te łatwo parują tworząc wokół roślin zapachową otoczkę, wpływają korzystnie na nasz organizm. Już w starożytności zwrócono uwagę, że esencje zapachowe z kwiatów, owoców, nasion, liści, kory, igliwia, nawet korzeni mogą poprawiać samopoczucie, dodawać energii, często też mają silne właściwości lecznicze, stosowane w aromaterapii czyli „leczeniu zapachami”.

 

Lecznicze właściwości  leśnego mikroklimatu, sterylne leśne powietrze, zawdzięczamy wytwarzanym przez drzewa i krzewy fitoncydom. Te substancje, zawarte w olejkach eterycznych, hamują rozwój i niszczą pewne szczepy bakterii, grzybów i pierwotniaków. Naukowcy obliczyli, że 1 hektar lasu liściastego wytwarza w okresie letnim 2 kg fitoncydów, hektar iglastego - aż 5 kg. Szczególnie silne działanie bakteriobójcze wykazuje jałowiec (1 ha – 30 kg fitoncydów). Zdolność wytwarzania tych korzystnych substancji ma ok. 80 gatunków drzew i krzewów. Najsilniej działają: czeremcha zwyczajna, modrzew syberyjski, jarzębina syberyjska, świerk, jodła zwyczajna, sosna, limba syberyjska, brzoza brodawkowata, jałowiec. Podobne cechy wykazują inne rośliny, np. mięta, szałwia, lubczyk, chrzan, gorczyca, nostrzyk, geranium. O dobroczynnych bioprądach drzew pisał franciszkanin - zielarz o. Klimuszko. Intuicyjnie wyczuwał, że niektóre gatunki szczególnie korzystnie wpływają na człowieka. Do takich zaliczał: brzozę, lipę, dąb, kasztan, klon, morwę, akację. Lecznicze działanie lasu polega dodatkowo na tym, że spacery wśród drzew dostarczają ruchu, powodują dotlenienie organizmu i poprawę ukrwienia. Kojąco na nerwy działa szum drzew, śpiew ptaków i otaczająca nas zieleń. Pamiętajmy i o tym, że las jest ekosystemem, którego wszystkie elementy egzystują w doskonałej harmonii. Będąc w lesie, człowiek mimowolnie dostraja się, wtapia w rytm natury, którego jest przecież cząstką. Dlatego starajmy się jak najczęściej przebywać w leśnej lecznicy, nawet wtedy, gdy nie dokucza żadna choroba. 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES