14maja2026
8 maja 2026 roku delegacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Pniewy wzięła udział w gminnych obchodach 81 rocznicy zakończenia II wojny światowej, oddając hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność, godność i pokój naszej Ojczyzny.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00 pod Pomnikiem Bojowników o Wolność, gdzie mieszkańcy, przedstawiciele instytucji oraz poczty sztandarowe wspólnie uczcili pamięć poległych. Po powitaniu przez zastępcę burmistrza Ryszarda Napierałę oraz modlitwie prowadzonej przez ks. Piotra Dobaka, klasa wojskowa złożyła raport Burmistrzowi Gminy Pniewy Jarosławowi Szurce.
W swoim przemówieniu Burmistrz podkreślił wagę pielęgnowania pamięci historycznej oraz przypomniał postać pani Marianny Ratajczak, byłej więźniarki obozu koncentracyjnego i mieszkanki naszej gminy.
Podczas uroczystości odśpiewano hymn państwowy, pieśń patriotyczną oraz wysłuchano okolicznościowego wiersza. Delegacje złożyły kwiaty i znicze, a wartę honorową pełnili harcerze. Całość uświetnił występ Zespołu Śpiewaczego „Wrzos” z Dziennego Domu Seniora.
KBS Pniewy, niosąc swój sztandar i tradycję, z dumą stanęło wśród tych, którzy pamiętają i przekazują dalej świadectwo historii. To nasz obowiązek i zaszczyt być strażnikami pamięci o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.
Dziękujemy wszystkim delegacjom oraz mieszkańcom za wspólne uczczenie tego ważnego dnia.