fb
Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Oszustwa metodą ba „BLIK”- OSTRZEGAMY PRZED WYŁUDZENIAMI!

Ostrzegamy przed oszustwami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). Tylko wczoraj dwie osoby powiadomiły funkcjonariuszy przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywali się pod znajomych na portalu społecznościowym i zwracali prosili o kody BLIK.

Tylko wczoraj (22.11.2021 r.) policjanci otrzymali dwa podobne zawiadomienia dotyczące oszustw. W jednym z przypadków złodzieje podszyli się pod żonę pokrzywdzonego, w drugim pod koleżankę pokrzywdzonej. Działając za pośrednictwem portalu społecznościowego, prosili o podanie kodu BLIK, gdyż jak twierdzili musieli coś opłacić. Pokrzywdzeni, nie podejrzewając podstępu podali te dane. Dopiero po chwili zorientowali się, że mogli paść ofiarą oszustów. Złodzieje zdążyli jednak wypłacić pieniądze z konta.

 

Na czym więc polega oszustwo metodą na BLIK?

- Oszuści wyłudzają kod do płatności przez telefon. Osoba pokrzywdzona logując się do swojego konta w banku generuje w aplikacji kod BLIK, który podaje oszustom. Oszust w wykorzystuje taki kod do wypłacenia pieniędzy.

- Często aby uzyskać kod BLIK, oszuści najpierw włamują się na cudze konta na portalach społecznościowych i później podszywając się pod taką osobę wysyłają prośby o kod do jej znajomych.

 

Policja ostrzega!

Jeśli otrzymujemy prośbę o przesłanie kodu BLIK, nie działajmy zbyt szybko. Najpierw sprawdźmy, czy faktycznie osoba, która do nas pisała potrzebuje naszej pomocy. Zweryfikujmy jej tożsamość np. dzwoniąc do niej, aby nie przekazać swoich pieniędzy oszustom.

 

asp. S. Chuda

 

za: https://szamotuly.policja.gov.pl/

Przeczytaj również
Popularne