Sąd Rodzinny i Nieletnich będzie decydował o tym, jakie konsekwencje wyciągnąć wobec 16-latki, która miała przy sobie narkotyki. Dziewczyna została zatrzymana po przeprowadzonej interwencji. Policjanci przesłuchali ją w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego.
Wczoraj jedna ze szkół z terenu powiatu szamotulskiego zgłosiła, że ich uczennica dziwnie się zachowuje i podejrzewają, że mogła zażywać narkotyki. Na miejsce wezwana została również matka 16-latki.
Okazało się, iż dziewczyna była pobudzona na zajęciach, nie wymagała jednak pomocy medycznej. Podczas interwencji, policjanci znaleźli przy niej marihuanę. Dodatkowo w jej miejscu zamieszkania znaleźli tzw. kryształ.
Nieletnia została zatrzymana, a następnie przesłuchana w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego. Teraz dokumentacja w jej sprawie trafi do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Szamotułach. Sąd będzie decydował o tym jakie środki zastosować wobec nastolatki. W zakresie przeciwdziałania demoralizacji nieletnich i dopuszczaniu się przez nich czynów karalnych, wobec nieletnich sąd może stosować środki wychowawcze, środek leczniczy oraz środek poprawczy.
PAMIĘTAJ!!!
Jeśli ktoś z twoich bliskich ma problem z narkotykami, możesz zadzwonić na telefon zaufania lub infolinię, na przykład:
032 206 82 17 – telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, czynny w poniedziałki w godz.10-19, wtorki i piątki w godz. 15.00-19.00, środy w godz. 10.00-13.00, czwartki w godz. 14.00-19.00.
800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, przeznaczony dla osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich. Zakres pomocy: udzielanie informacji na temat systemu interwencji, leczenia i rehabilitacji, informowanie o przepisach prawnych związanych z narkomanią, udzielanie profesjonalnych porad nt. mechanizmów uzależnienia, motywowania do leczenia oraz wsparcia psychologicznego. Czynny w godz. 16.00-21.00, z wyjątkiem świąt państwowych.
Przypominamy również, że warto, aby rodzice zapoznali się z poradnikiem „Bliżej siebie,dalej od narkotyków”. W publikacji tej, opiekunowie mogą znaleźć informacje na temat aspektów psychologicznych budowania więzi z dzieckiem, nauki rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych wskazujących na zażywanie narkotyków, by w porę zareagować, a także na temat tego, gdzie można szukać pomocy dla siebie i dla dziecka, kiedy pojawi się problem.
Informacje dla rodziców, a także poradnik w wersji elektronicznej można też znaleźć na stronie: Poradnia narkotykowa on-line – Internetowa poradnia dla osób używających narkotyków i ich bliskich (narkomania.org.pl)
za: https://szamotuly.policja.gov.pl/