fb
Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Uwaga na oszustów!!

Mieszkanka Szamotuł padła ofiarą oszustów. Kobieta przekazała im 96 tysięcy złotych. Przypominamy- prawdziwi policjanci nie zadzwonią do Ciebie do domu i nie poproszą o pieniądze na kaucję!

W dniu 18 maja br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach otrzymali zgłoszenie o oszustwie dokonanym na szkodę 67-letniej mieszkanki Szamotuł.

Do kobiety zadzwoniła oszustka podająca się za policjantkę z komendy na ul. Kochanowskiego w Poznaniu. „Policjantka” poinformowała pokrzywdzoną, że jej syn potrącił osobę na przejściu dla pieszych i uciekł z miejsca wypadku. Kobieta poinformowała też 67-latkę, że jej córka jest na miejscu i dała ją do telefonu. Pokrzywdzona nie zorientowała się nawet, że nie rozmawia ze swoją córką. Oszustka podająca się za córkę powiedziała, że jest na miejscu razem z mecenasem i niezbędna będzie wpłata 140 tysięcy zł na kaucję, aby syn pokrzywdzonej odpowiadał z wolnej stopy.

Kobieta nie miała tyle pieniędzy, więc „córka” obiecała dołożyć część kwoty. Pokrzywdzona natomiast miała zlikwidować lokaty w banku. Dzięki temu była w stanie zebrać łącznie 96 tysięcy złotych.

Kobieta została poinstruowana, aby skontaktowała się z bankiem w celu ustalenia możliwości wypłaty gotówki, a później miała udać się do banku i nie mówić w jakim celu wypłaca pieniądze. Kobieta wykonała te czynności zgodnie z instrukcjami. W trakcie wizyty w banku pokrzywdzona była „na linii” z osobą podającą się za jej córkę.

Ostatecznie pokrzywdzona poszła z gotówką do domu, gdzie po pewnym czasie, zgodnie z zapowiedzią „córki” przyszedł syn mecenasa, który miał odebrać gotówkę. Kobieta przekazała oszustowi 96 tysięcy złotych. O tym, że padła ofiarą oszustów, zorientowała się dopiero po kilku godzinach, po kontakcie telefonicznym z synem.

Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach.

Podobna sytuacja miała miejsce w kwietniu na terenie gminy Wronki.

Przestrzegamy mieszkańców przed przekazywaniem swoich oszczędności osobom nieznajomym! Pamiętajcie, że Policja nigdy nie zadzwoni do was i nie poprosi o przekazanie pieniędzy! W takich sytuacjach, zanim podejmiecie jakąkolwiek decyzję, nie ulegajcie presji czasu wywoływanej przez sprawców! Skontaktujcie się najpierw z członkami Waszej rodziny, dzięki czemu możecie sami sprawdzić czy mieliście do czynienia z oszustem! Skontaktujcie się też z Policją (nr telefonu do dyżurnego Komendy Powiatowej w Szamotułach 47 77 32 211).

Apelujemy również do pracowników banków, aby wykazali się czujnością, w przypadku gdy seniorzy wypłacają dużą sumę pieniędzy.

 

asp. Sandra Chuda

 

za: https://szamotuly.policja.gov.pl/

Przeczytaj również
Popularne