fb
Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS ŻNIW

Nadszedł czas najbardziej oczekiwanego okresu jakim są wakacje. Jednak to nie tylko czas urlopowych wyjazdów, wypoczynku nad woda czy też relaksu w górach, ale również czas intensywnych prac polowych i gospodarczych, w tym okresie występuje zwiększony ruch pojazdów oraz maszyn rolniczych na drogach. Podczas tego ciężkiego czasu dbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich a w szczególności zwróćmy uwagę na swoje dzieci, które spędzają czas na podwórku i nigdy nie dajmy się zwieść rutynie przy wykonywanych pracach rolnych. Tylko wyobraźnia i świadomość zagrożeń są sposobami na uniknięcie ludzkich tragedii.

Żniwa, to okres wzmożonych prac na roli, w tym czasie rolnikom towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in. z obsługą maszyn, transportem plonów. W dniu 9 lipca 2024 br. na terenie powiatu szamotulskiego policjanci Ruchu Drogowego  wraz z przedstawicielami Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Szamotułach oraz funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wspólnie prowadzili działania profilaktyczne, które mają na celu uświadomienie mieszkańców wsi o zagrożeniach występujących podczas prac polowych.

W trakcie działań funkcjonariusze zwracali uwagę przede wszystkim na stan techniczny ciągników rolniczych, kombajnów oraz innych maszyn. Duży nacisk kładą na kontrole pod kątem odpowiedniego zabezpieczenia przewożonego ładunku. Przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania prac polowych oraz właściwym zabezpieczeniu maszyn, by uniknąć wypadków w czasie pracy.

Przedstawiamy kilka wskazówek, jak uniknąć zagrożeń:
    • nie dopuszczajmy do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień;
    • nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach;
    • każde uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedzajmy sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnijmy się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące            się dzieci;
    • pamiętajmy, że osoby starsze i dzieci nie powinny pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach;
    • nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych;
    • nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych, a na podwórkach wydzielmy miejsca do zabawy, odgrodzone od miejsc, po których chodzą zwierzęta czy poruszają się maszyny rolnicze;
    • nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka;
    • nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak: pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły;
    • nigdy nie podejmujmy prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kierujmy pojazdami, nie pozwólmy też by czynili to inni.

W razie wypadku zadzwoń na numer alarmowy 112 !


My dorośli, wystrzegajmy się nieodpowiedzialnego zachowania, nie dopuszczajmy naszych nieletnich dzieci do obsługi i prowadzenia pojazdów i maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem. Przypominamy również, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest bardzo niebezpieczne i narusza to przepisy.

Często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. Pośpiech, przemęczenie, nieprawidłowa organizacja pracy, lekceważący stosunek do potencjalnych zagrożeń, to główne przyczyny wypadków podczas prac polowych.

 

za: https://szamotuly.policja.gov.pl/

 

 

Przeczytaj również
Popularne