25 lecie kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Pniewach

25 lat temu 5 sierpnia 1990 roku odprawiono pierwszą mszę świętą w kościele pw.  św. Jana Chrzciciela w Pniewach

 

                Właśnie 5 sierpnia 1990 roku przybył ks. biskup Zdzisław Fortuniak by wraz z wiernymi powstającej parafii odprawić, w dawnym luterańskim kościele, mszę świętą.

 

Fot. 1 zdjęcie wykonane 5.08.1990 roku przed Mszą św. Na fotografii ks. Biskup Zdzisław Fortuniak, ks. Prałat Władysław Swoboda, ks. Kanonik Marian Maciejewski oraz wówczas rektor, a następnie pierwszy proboszcz ks. Kanonik Zbigniew Kuźnicki.

 

Zanim opowiem o tych 25 latach działalności Parafii, przybliżę cała historię tej świątyni.

 

Kościół dziś katolicki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, usytuowany jest około 200 metrów na południe od rynku. Powstał w połowie XIX wieku dzięki staraniom powstałej 15 marca 1837 roku samodzielnej gminy ewangelickiej w Pniewach. Inwestycję budowlaną wartości 33000 Marek zakończono w roku 1848. 15 października tego roku biskup ewangelicki D. Freumark poświęcił budynek. Dopiero w latach sześćdziesiątych wspomnianego stulecia (1864-66) społeczność gminy ewangelickiej za sumę 8000 Marek, od strony zachodniej dobudowała pokaźną, smukłą, pięciokondygnacyjną wieżę - dzwonnicę. Powstała ona na planie kwadratu, pokryta ośmiobocznym dachem ostrosłupowym. Połączono ją z świątynią łącznikiem, przez który trzeba przejść by wejść główną bramą. (W kosztach tej budowy mocno partycypowała rodzina von Rappard, która notabene patronowała również parafii katolickiej zgodnie z ówczesnym prawem.) Na wspomnianej wieży znajdował się zegar, którego zniszczone tarcze ( 3, po stronie zachodniej ,północnej i południowej) zostały zastąpione nowymi.

 

W wieży zawieszone były 3 dzwony po których jarzma dotrwały do dnia dzisiejszego. Jak ustalono po wojnie były jeszcze dwa dzwony. Jeden przez ponad 30 lat wisiał na dzwonnicy parafii św. Wawrzyńca, a obecnie znajduje się przy mechanizmie zegarowym w kościele farnym. Drugi zaginął w nieustalonych okolicznościach. Elewacja kościoła bez wieży jest otynkowana z delikatnym boniowaniem. 

 

Po zakończeniu II wojny światowej nie pozostało wiele osób wyznania ewangelickiego (w roku 1937 na terenie katolickiej parafii w Pniewach zamieszkiwało 821 ewangelików, a w 1946 już tylko 9) ówczesne władze budynek sakralny przekazały w administrację parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Wawrzyńca. Jednak już 4 lipca 1947 przekazano go na Skarb Państwa, ale nadal dobra te pozostały w dyspozycji parafii. Jak podaje ks. Matuszczak ówczesny proboszcz w 1949 koszty utrzymania zboru i cmentarza ewangelickiego wyniosły 21.000z. W końcu protokołem zdawczo-odbiorczym odebrano budowlę, z przeznaczeniem na ratusz lub dom kultury, miało to miejsce w dniu 3.04.1951r. Upaństwowiono również 50 mórg ziemi należących do majątku dawnej gminy ewangelickiej z przeznaczeniem na cele reformy rolnej. Dzieje powojenne tego budynku to czasy kiedy przekształcono go w pomieszczenia magazynowe Gminnej Spółdzielni. Budynek eksploatowano nie przeprowadzając żadnych remontów.  Zaraz po wojnie w tej świątyni pozostały ławki, które jak stwierdził ks. Matuszczak wywieziono. Przy części prezbiteryjnej stał piec kaflowy do ogrzewania wnętrza. Na suficie znajdowały się piękne żyrandole przyozdobione kryształowymi soplami. Wiadomo, iż we wnętrzu też były organy. Całe wyposażenie zostało zdewastowane. Zachowały się tylko elementy stałe wystroju wnętrza takie jak drewniana ambona po lewej stronie prezbiterium z drzwiami bezpośrednio prowadzącymi do zakrystii.

 

Kościół był zniszczony, gdyż przez 30 lat użytkowany był jako magazyn zboża, mebli i  materiałów budowlanych. Starania o świątynię rozpoczął ks. Maciejewski w roku 1971 wysyłając pierwsze pismo do właz miasta i dopiero 10 marca 1982 świątynia została przekazana Kościołowi.

 

 

 

Fot. 2, 3, 4 fotografie pochodzą z archiwum ks. Mariana Maciejewskiego wykonano je w roku 1982 wkrótce po przejęciu świątyni.

 

Zaraz po odzyskaniu świątyni ks. Marian Maciejewski przystąpił do prac remontowych, ekipa cieślów rozpoczęła prace przy budowie rusztowania na wieży już w listopadzie 1982 roku. Rozpoczęto od pokrycia wierzy blachą miedzianą, a następnie przełożono i uzupełniono dachówkę na pozostałej części kościoła.

 

Foto. 5 zdjęcie wykonane w listopadzie 1982 w trakcie przygotowywania rusztowania do prac remontowych na wieży

 

Największy ciężar remontów spadł na barki ks. Zbigniewa Kuźnickiego nowego proboszcza, który przez 17 lat swej pracy w naszej parafii remontował i upiększał naszą świątynię. Początki były trudne wszędzie bród, kurz, a na zewnątrz błoto.

 

 

 

Prace postępowały, a świątynia piękniała pomalowane ściany krzyż w prezbiterium, płaskorzeźba św. Jana z chrzcielnicą, Matka Boża i droga krzyżowa nie sposób  wszystkiego wymienić.

 

 

Należy pamiętać, że równocześnie w pobliżu kościoła powstawał dom parafialny

 

 

Przyszedł też czas na utwardzenie błotnistego terenu przy świątyni

 

 

Ówczesny proboszcz ks. Z. Kuźnicki nie zapominał o pracy duszpasterskiej budując nową wspólnotę w czym wspomagali go wikariusze i wierni. Od początku w parafii służyli ministranci, modliła się wspólnota Żywego Różańca. Później powstał zespół muzyczny i grupa śpiewających dzieci „Gwiazdeczki czy grupa teatralna. Od wielu już lat w listopadzie uczniowie Gimnazjum z inicjatywy i pod opieką pani Barbary Molik przygotowują program „Zaduszki”. Rekolekcje parafialne to nieodzowny element pracy duszpasterskiej w każdej parafii. Po pierwszych Misjach w parafii pozostał krzyż postawiony przy kościele:

 

 

Po nawiedzeniu parafii przez relikwie św. Tereski na przykościelnym terenie ustawiono jej figurę i rozpoczęto za jej wstawiennictwem wypraszać łaski u Boga

 

 

Przyszedł wreszcie dzień konsekracji świątyni co uczynił Metropolita Poznański Arcybiskup Juliusz Paetz w dniu odpustu parafialnego w roku 2001.

 

 

W roku 2007 nowym proboszczem został ks. Piotr Piec w ciągu swej sześcioletniej posługi wybudował w parafii organy, które poświęcił Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki.

 

   

 

Iluminacja kościoła to również zasługa ks. Pieca.

 

 

W tym czasie do parafii sprowadzono relikwie dwóch wielkich Polaków naszych czasów: bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz świętego papieża Jana Pawła II.

 

 

W roku 2013 doszło do zmiany proboszcza i parafią w Pniewach zarządza ks. Włodzimierz Jackiewicz i kontynuuje dzieło rozpoczęte przez poprzedników. Wykonał kamienną drogę wokół świątyni, wyposażył kościół w elektroniczny ekran ułatwiający śpiewy, rozpoczęły się przygotowania do kolejnego malowania świątyni.

 

Wiele nowych inicjatyw w sferze duszpasterstwa, co przyczynia się do tego, że na mszach świętych jest nas coraz więcej.

 

Dożynki Parafialne 2014

 

Orszak Trzech Króli

 

Żywa Szopka tak tłumnie odwiedzana przez wiernych

 

Pokutna Droga Krzyżowa ulicami parafii o 5 rano

 

Tegoroczna msza święta z okazji Odpustu św. Jana była również zakończeniem rekolekcji w naszej parafii, wspaniały rekolekcjonista i dogodny termin przyczyniły się do tak licznego udziału wiernych z naszego miasta

 

W parafii działają:

 

- Grupa Lektorów w każdą niedzielę i święta o coraz częściej w dni powszednie osoby świeckie angażują się w liturgię, szczególne zaangażowanie pani Wiesławy Zuzek inicjatorki tej grupy (najnowsza grupa)

 

- Grupa dorosłych na systematycznych spotkaniach pogłębiają swą wiarę oraz angażują się w życie parafii

 

- Ministranci od początku istnienia parafii młodzi chłopcy wspomagają kapłanów w trakcie liturgii

 

- Wspólnota Żywego Różańca nieustannie modlitewnie wspiera naszą wspólnotę parafialną (ta wspólnota modli się od powstania parafii)

 

- Caritas angażuje się w pomoc potrzebującym czy organizację spotkań dla dzieci (osoby z tej organizacji współpracowały z wszystkimi proboszczami)

 

- Eucharystyczny Ruch Młodych siostra Anna Ratajczak reaktywowała tę grupę formacyjną dla dzieci

 

Tak w wielkim skrócie przedstawia się historia świątyni i parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Pniewach.

 

 

Jarosław Szurka

 

 

fotografie pochodzą z archiwum parafii i prywatnych zbiorów jej byłych proboszczów

Jarosław Szurka

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES