Co się stało z naszą gminą?

 

Jarosław Przewoźny, obecny burmistrz gminy Pniewy, już od samego początku zajął się łataniem dziury w budżecie. Na pierwszy rzut oka jest to całkiem prawidłowa postawa. Szkoda tylko, że nowy włodarz stawia przy tym głównie na wyszukiwanie i wytykanie błędów poprzedniej władzy.

 

Michał Chojara pełnił funkcję burmistrza przez 14 lat. Wśród mieszkańców wzbudził ogromne zaufanie, dlatego wynik wyborów dla wielu był zaskoczeniem. Burmistrz – weteran zaledwie kilkoma głosami przegrał starcie z Przewoźnym. Nowy panujący od razu „wziął się do pracy”! Posypały się skargi, uwagi i oskarżenia. Okazało się, że gmina ma spore zadłużenie, a jedynym winnym jest Chojara. Wydaje się, że obecna władza ciągle skupia się na byłym burmistrzu. Za każde niepowodzenie gminy, złe decyzje urzędników itp. odpowiedzialny jest jeden człowiek –  Michał Chojara.

 

- Kiedy byłem burmistrzem, miałem zasadę nie rozmawiać o swoich poprzednikach. Świadomie podejmowałem się tej funkcji, wiedziałem czego chcę, miałem swój plan i go realizowałem – komentuje Michał Chojara.

 

Wszystko wskazuje na to, że głównym punktem programu nowego burmistrza jest właśnie krytyka poprzednika. Skupiając się na tym, Przewoźny zapomina o najważniejszych sprawach. Od ponad roku, pod pretekstem nieustannego łatania dziur w budżecie, nie podejmuje żadnych śmiałych, konkretnych decyzji, które mogłyby kontynuować rozwój gminy. Funkcja na tak odpowiedzialnym stanowisku powinna wiązać się z nowymi pomysłami, odważnymi inwestycjami, których głównym celem są lepsze warunki życia mieszkańców. Rozpatrując zadłużenie gminy Pniewy należy postawić sobie zasadnicze pytanie: z czego ono wynika? Czy jest konsekwencją licznych inwestycji, czy może niemądrego, nieprzemyślanego zarządzania?

 

- Wzięcie kredytu było konieczne, aby otrzymać i wykorzystać wszystkie możliwe środki unijne na rozwój gminy. Kiedy sprawowałem władzę, skorzystaliśmy z szeregu dostępnych dofinansowań. Nie ma inwestycji bez ryzyka i kredytów. Podobnie, jak przy zakupie nieruchomości. Spłaca się ją latami, ale jest gwarancją zysku. Jestem zadowolony ze swojej pracy – tłumaczy były burmistrz.

 

Sytuacja w Pniewach staje się coraz bardziej napięta. Ludzie boją się mówić. Sposób zatrudnień i zwolnień w urzędzie pozostawia wiele do życzenia i z pewnością wymaga kontroli..Osoby pracujące w urzędzie są sprawdzane. Coraz częściej na światło dzienne wychodzą sytuacje budzące liczne wątpliwości.

 

- Będąc burmistrzem nie zwracałem uwagi na to, jakie ktoś ma poglądy polityczne. Dla mnie liczyło się to, jakim jest się pracownikiem. W czasie mojej 14-letniej kadencji tylko kilka osób pożegnało się ze stanowiskiem. Jeśli ktoś dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków, nie musiał obawiać się o pracę – wspomina Chojara.

 

Gmina Pniewy jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Polsce. Znajduje się w czołówce pod względem dochodu na jednego mieszkańca. Michał Chojara przejął gminę z 8 milionowym budżetem, odchodząc – sięgał już 48 milionów. Dla porównania warto dodać, że ościenne gminy, charakteryzujące się podobną specyfiką, wciąż nie przekraczają kilkumilionowego budżetu. W gminie powstało około 20 dużych firm, które cały czas współpracowały z byłym burmistrzem. Strzałem w dziesiątkę okazało się zwolnienie firm z płacenia podatków na 5 lat. Dziś już są naliczane i dostarczają gminie ogromnych pieniędzy. Taka taktyka jest kolejnym dowodem na to, że czasami warto stracić, aby potem zyskać. Zarządzając miastem, nie raz trzeba podejmować ryzyko, inwestować, zostawiając w tyle personalne potyczki. Każda nowo powstała w Pniewach firma przekłada się na wiele miejsc pracy, do której ludzie dojeżdżają nawet kilkadziesiąt kilometrów. Poza rozwojem ekonomicznym, gmina Pniewy zmieniła się także w miejsce, w którym warto żyć. Chojara przyczynił się do wielu ważnych inwestycji, pozyskał chociażby fundusze unijne na kanalizację wschodniej części gminy. Nadzorował wiele ważnych przedsięwzięć, budowę boiska Orlik, infrastruktury na ulicy Poznańskiej, przeniesienie części urzędu do bursy. Zorganizował i zagospodarował środki unijne z programu kapitał ludzki. Dzięki temu udało się m.in. wybudować piękny, nowoczesny obiekt sportowy. Sala gimnastyczna z siłownią, boisko z bieżnią i kortem tenisowym są dostępne dla każdego z mieszkańców. Dzięki hali w Pniewach sport stanął na najwyższym poziomie – gmina może poszczycić się tytułem mistrza Polski w piłce halowej. Chojara zainwestował również w profesjonalną kadrę, która świetnie szkoli młodych ludzi. Po ukończeniu wymarzonych studiów w rodzinnym mieście czekają na nich miejsca pracy. A przecież to jest najważniejsze, aby wykształceni, młodzi ludzie mieli gdzie wracać.

 

W planach Michała Chojary było wiele. Były burmistrz chciał zbudować boiska ze sztuczną nawierzchnią w Chełmnie i Zamorzu, uruchomić linię kolejową do Poznania, przebudować dworzec autobusowy i uatrakcyjnić Jezioro Pniewskie – tak, żeby przyciągało ludzi z całej Wielkopolski. To tylko niektóre z najistotniejszych planów byłego burmistrza. Niektóre z nich być może doczekają się realizacji pod rządami nowej władzy, ale z innych niestety zrezygnowano. Takie są fakty. Co mamy teraz? Czy naprawdę cały czas gmina zajmuje się naprawianiem tego, co rzekomo zniszczył Michał Chojara?

 

Jedno jest pewne – Chojara dla gminy zrobił bardzo dużo. Dzisiaj szuka się w papierach czegoś na byłego burmistrza. Jak ktoś pracuje 14 lat na jednym i jeszcze tak odpowiedzialnym stanowisku, to zawsze można coś znaleźć, jakieś  potknięcia, niedopatrzenia. Jest mi przykro, że tak się dzieje – mówi mieszkaniec Pniew, który woli pozostać anonimowy. – Nie wiem, gdzie obecny burmistrz popełnia błąd, ale mam wrażenie, że marnuje czas. Nie chciałbym, żeby moje wnuki uciekały z gminy, bo nie zapewni im dobrego wykształcenia i życia na wysokim poziomie – dodaje.

 

Czy rzeczywiście szperanie w papierach, jest szukaniem dziury w całym? Może nowy burmistrz powinien w końcu należycie sprawować powierzoną mu funkcję, a nie rozliczać Michała Chojarę? Może wreszcie przyszedł czas na działanie, a nie nieustanne wytykanie i wypominanie? Postawmy sobie pytanie: jakie właściwie działania na rzecz gminy podejmuje nowy burmistrz?

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES