Motocyklem bezpiecznie do celu

Wiosna za pasem… Na drogach naszego powiatu pojawiają się już pierwsi motocykliści. Wraz z poprawą pogody, z pewnością będzie ich coraz więcej. Apelujemy więc o rozwagę zarówno do kierujących jednośladami, jaki do kierujących samochodami o uwagę i ostrożność.

 

Wiosenne warunki sprawiają, że na naszych drogach zauważyć już można pierwszych miłośników jazdy na motocyklu.

 

Nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych jak zawsze czuwają policjanci. Funkcjonariusze będą reagować na przejawy niebezpiecznej jazdy, a tym samym będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu.

 

Kierowcy jednośladów, to szczególna grupa użytkowników ruchu. Specyfika motocykla sprawia, że w przypadku kolizji czy wypadku, użytkownicy dwóch kółek są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, niż kierowcy samochodów. Motocykliści często poruszają się z dużą prędkością, a oprócz kasku, kombinezonu i własnych umiejętności nie posiadają ochrony przed uderzeniem, jak to jest w przypadku samochodu.

 

Dlatego tak istotne są zasady, którymi powinni kierować się fani dwóch kółek. Zawsze należy zadbać o odpowiedni ubiór- kombinezon to podstawa, a kask ochronny to niezbędne minimum i obowiązek.

 

Tak samo jak w przypadku kierujących samochodami, tak i w przypadku motocyklistów, bardzo ważny jest stan psychofizyczny z jakim wsiadamy na motocykl. Pamiętajmy, aby nie robić tego, jeśli wcześniej piliśmy alkohol. Nietrzeźwy motocyklista powoduje takie same zagrożenie bezpieczeństwa jak nietrzeźwy kierowca samochodu i jest tak samo traktowany przez kodeks karny.

 

Fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze jest przestrzeganie przepisów prawa. Istotne jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy.

 

Apelujemy również do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby pamiętali o jednośladach chociażby poprzez przysłowiowe "patrzenie w lusterko". Wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

 

W bezpiecznym podróżowaniu motocyklem może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych zasad:

 

1. Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.
2. Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może wpłynąć na utratę życia lub zdrowia Twojego lub innej osoby !
3. Motocyklista nigdy nie powinien "wciskać się" pomiędzy jadące pojazdy.
4. Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.
5. Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy, grozi wypadkiem.
6. Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą!
7. Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.
8. Nigdy nie kieruj pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających lub psychotropowych.
9. Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice zwiększą twoje bezpieczeństwo.

 

 

ŹRÓDŁO: www.policja.gov.pl/ www.krotoszyn.policja.gov.pl

 

 

14.04.2021

 

 

 

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES