fb
Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Coraz więcej matek wybiera Szamotulską Porodówkę!

Rozmowa z  Marzeną Skalską-Spychałą, Położną Oddziałową Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Powiatowego w Szamotułach

 

 

W Polsce w 2023 r. urodziło się o 33 tys. mniej dzieci niż w roku 2022. W województwie wielkopolskim liczba porodów spadła o 3 tys.  Szpital Powiatowy w Szamotułach jest jednym z dwóch szpitali w Wielkopolsce, gdzie tendencja jest odwrotna. Przyjęto więcej porodów niż w zeszłym roku.

Pyt. Tak dużo urodzeń, co się dzieje?

M.S.S.: W 2023 r. urodziło się u nas 483 dzieci. To o 138 maluszków więcej niż w 2022 roku. Cieszymy się, że budzimy tak duże zaufanie. To wynik postępujących zmian na Oddziale i rosnącego zadowolenia z opieki okołoporodowej. Tą liczbą urodzeń wróciliśmy do stanu sprzed pandemii    COVID-19.

Pyt. Jakie zmiany zostały wprowadzone na Oddziale?

M.S.S.: Oddział jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt umożliwiający opiekę nad kobietą ciężarną i  noworodkiem. To m.in.: system nadzoru okołoporodowego z aparatami KTG i telemetrią, aparaty USG, inkubatory zamknięte, inkubatory otwarte z resuscytatorami, lampy do fototerapii ciepłe gniazdka i sprzęt do nieinwazyjnego wsparcia oddechu noworodka.

Pyt. Jakie badania wykonuje się u noworodków?

M.S.S:  U każdego noworodka lekarze wykonują badania USG przezciemieniowe i jamy brzusznej jako badanie przesiewowe. Oprócz tego ze wskazań: USG płuc, jąderek czy bioderek. Prowadzą wczesną kontrolę wędzidełka i w przypadku skróconego wędzidełka  wykonują zabieg jego podcięcia.

Pyt. Jakie wsparcie otrzymują Matki?

M.S.S: Każdej Mamie oferujemy pomoc i naukę w zakresie pielęgnacji noworodka oraz wsparcie w karmieniu piersią – dysponujemy laktatorem elektrycznym i rogalami. Nasz personel stara się jak najlepiej opiekować kobietami w tym niezwykłym, magicznym ale i trudnym momencie jakim jest poród. Stosujemy różne metody, które mogą łagodzić ból porodowy np. aromaterapię naturalnymi olejkami eterycznymi, która powoduje zmniejszenie napięcia; przezskórną elektryczną stymulację nerwów – TENS; gaz wziewny Entonox; zachęcamy do stosowania pozycji wertykalnych.

Pyt. Czy Ojcowie również są angażowani?

M.S.S: Zachęcamy każdego Tatę do kangurowania swojego dziecka, czyli kontaktu skóra do skóry. W tamtym roku z takiej możliwości skorzystali prawie wszyscy ojcowie, których dzieci urodziły się drogą cięcia cesarskiego i większość, która towarzyszyła swojej partnerce w porodzie fizjologicznym.

 

Pyt. Czy oddział oferuje inne usługi?

M.S.S.: Oczywiście. Wprowadziliśmy fizjoterapię uroginekologiczną dla naszych Pacjentek. Prowadzimy bezpłatną edukację przedporodową w szkole rodzenia i warsztaty laktacyjne. Nie wymagamy żadnej deklaracji wyboru położnej. Współpracujemy z położnymi środowiskowymi z powiatu szamotulskiego i nie tylko. Spotykamy się i przekazujemy informacje na temat działalności oddziału, czy nowych usług, które oferujemy kobietom i noworodkom. Bardzo dobrze oceniam tę współpracę.

Pyt. W jaki sposób przyszli rodzice są informowani o takich możliwościach?

M.S.S.: Aktywnie prowadzimy profil „Szamotulska Porodówka” na Facebooku. Można tam znaleźć wiele praktycznych informacji dotyczących ciąży, porodu, połogu oraz opowieści z życia Oddziału. Umieszczamy piękne zdjęcia urodzonych u nas noworodków, które wykonuje Pani Pielęgniarka Agnieszka razem z całym zespołem. Oprócz tego odpowiadamy na wiadomości prywatne, które kierują do nas Pacjentki. Bierzemy udział w spotkaniach online  we współpracy z  Fundacją Matecznik, podczas których odpowiadamy na pytania dotyczące działalności oddziału. Organizujemy konkursy dla rodziców. Komunikacja jest dla nas bardzo ważna. Chcemy, aby przyszli rodzice czuli się u nas bezpieczni i jak najlepiej zaopiekowani. Pacjentki, które u nas rodziły oceniają nas wypełniając anonimową ankietę Fundacji Rodzić po Ludzku. Na tej podstawie powstaje ranking. Pacjentki piszą też opinie w komentarzach pod postami, za co serdecznie dziękujemy. Dzięki temu wiemy, że nasza praca jest doceniana i wiemy, co jeszcze możemy  udoskonalić.

Pyt. Na czym polega ranking szpitali tworzony przez Fundację Rodzić po Ludzku?

M.S.S.: To zestawienie, które obejmuje wszystkie szpitale i oddziały położnicze w Polsce. Projekt jest unikatowy, ponieważ powstaje wyłącznie na podstawie anonimowych ankiet wypełnianych po porodzie. Głosy Pacjentek przyczyniły się do umieszczenia naszego szpitala w najlepszej trójce Rankingu Szpitali ,,Gdzie Rodzić Po Ludzku 2023" w województwie wielkopolskim. To wyjątkowe wyróżnienie stanowi ogromną motywację dla naszego zespołu.

Pyt. Co sprawia, że coraz więcej Matek wybiera Szamotulską Porodówkę?

M.S.S.: To przede wszystkim zasługa zespołu lekarzy położników, neonatologów, pediatrów, pielęgniarek noworodkowych i położnych. Przez całą dobę dbamy o Pacjentki i noworodki. Nasz zespół nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę i wsparcie w tym wyjątkowym momencie, jakim jest cud narodzin dziecka.

Przeczytaj również
Popularne