fb
Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Światowy dzień Zespołu Downa obchodzimy każdego roku 21 marca

Nie jest to przypadkowa data- 21 dzień trzeciego miesiąca wiąże się z istotą całej choroby, którą jest trisomia (dodatkowy chromosom) 21 pary chromosomów.
 
 
 
Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na osoby mające Zespół Downa ( w Polsce jest ich 60 tysięcy) edukowanie na temat tej choroby, obalanie mitów związanych z nią oraz pokazywanie z jakimi mierzą się trudnościami.
 
Najpopularniejszą formą solidaryzowania się z osobami chorymi na Zespół Downa jest założenie dwóch niepasujących do siebie, kolorowych skarpetek. Takie zachowanie pokazuje, że osoby z Zespołem Downa są akceptowane przez społeczeństwo.
 
Pamiętajmy:
- choroba ta nie zawsze wiąże się ze znacznymi ograniczeniami intelektualnymi,
- choroba ta nie jest dziedziczna (nie dziedziczy jej się od rodziców ani pokoleń wstecz), ma podłoże genetyczne we wczesnym etapie rozwoju (trisomia 21. pary chromosomów),
- choroba ta faktycznie obejmuje pewne charakterystyczne cechy wyglądu: powieki skośnie ułożone w górę, oczy nisko i szeroko osadzone, krótki grzbiet nosa, małe płatki uszu, krótkie dłonie i stopy z zaznaczoną bruzdą poprzeczną, najważniejszy jest nasz otwarty umysł i serce: akceptowanie odmienności chorych na Zespół Downa to akceptowanie faktu, że każdy człowiek na świecie jest inny.
 
Przeczytaj również
Popularne